Do przedstawicieli kadry kierowniczej trafiła ponad jedna trzecia zezwoleń na pracę wydanych w ubiegłym roku cudzoziemcom w Polsce.
Wojewodowie wydali wtedy ok. 12 tysięcy pozwoleń na pracę, w tym prawo do legalnego zatrudnienia. Dostało je 4,5 tys. menedżerów, w tym niemal 1,8 tys. członków zarządów działających w Polsce spółek.
Po kadrze kierowniczej drugą najliczniej reprezentowaną grupą byli robotnicy wykwalifikowani, którzy dostali 3,7 tys. zezwoleń na pracę.
Biorąc pod uwagę kraj pochodzenia zagranicznych pracowników w Polsce, od lat bezkonkurencyjni są Ukraińcy. Dominują nie tylko w grupie menedżerów i handlowców, ale i wśród zagranicznych robotników wykwalifikowanych. Na drugim miejscu znaleźli się Wietnamczycy.
Najwięcej zagranicznych pracowników tradycyjnie przyciągają Warszawa i Mazowsze. W 2007 roku wydano tu ponad 6,4 tys. zezwoleń na pracę, czyli ponad połowę puli krajowej. – Jak co roku, najliczniejszą grupę stanowią członkowie zarządów spółek prowadzących u nas interesy. To ponad 40 proc wszystkich zatrudnianych na podstawie zezwoleń na pracę wydawanych przez wojewodę – mówi Joanna Piłka, kierownik w mazowieckim Urzędzie Pracy.