Dotacje ruszą już zimą

Początek roku będzie gorący dla zainteresowanych grantami. W styczniu rozpoczną się kolejne konkursy na innowacyjne inwestycje przedsiębiorstw

Publikacja: 22.11.2008 01:52

Siedziba Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Siedziba Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

Środki będą pochodziły z programu „Innowacyjna gospodarka”. – Konkursy odbędą się w styczniu, raczej w końcówce miesiąca – zaznacza Monika Karwat-Bury, rzeczniczka Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości odpowiedzialnej za przyjmowanie i ocenę projektów. Nie chce jednak określić wielkości środków, które będą do dyspozycji firm. – Dokładne kwoty poznamy w styczniu – zaznacza.

Na dotacje mogą liczyć przedsiębiorstwa, które m.in. przeprowadzą badania i wdrożą ich wyniki, ale także te, które chcą kupić najnowsze technologie.

Wnioskodawcy muszą się liczyć ze zmianami w zasadach konkursów. Jest to spowodowane przede wszystkim nowymi unijnymi regułami, według których przyznawana będzie pomoc publiczna. – Obecne przepisy przestaną obowiązywać 31 grudnia tego roku. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przygotowuje odpowiednie dokumenty – wyjaśnia Karwat-Bury. Zmiany mają znaczenie m.in. w tych projektach, w których oprócz inwestycji przewidziane są szkolenia. Zmniejszy się bowiem maksymalne wsparcie, które może zostać przeznaczone na przygotowanie pracowników do obsługi zakupionych maszyn.

Ponadto zmieni się nieco sposób oceny wniosków. Po zakończonych już konkursach doprecyzowano kryteria albo zmieniono ich wagę w ocenie. Komplet zmian ma być znany pod koniec grudnia.

O dotacje, które dotychczas cieszyły się największym zainteresowaniem, będzie można walczyć w ściśle określonych terminach. Formę zamkniętą będzie miał konkurs na wsparcie najbardziej innowacyjnych inwestycji (działanie 4.4. POIG), a także na projekty wspierające rozwój gospodarki elektronicznej (priorytet VIII POIG). Formuła otwarta, czyli bez końcowej daty, obowiązywać będzie w konkursach na badania i wdrażanie ich wyników czy na zarządzanie własnością intelektualną w firmach (działania 1.4., 4.1., 5.4. POIG).

Po raz pierwszy ruszy także program „Paszport do eksportu”. Zostaną w nim wyłonione firmy doradzające przedsiębiorstwom w ekspansji na rynki zagraniczne. Wsparcie ma dotyczyć m.in. wyszukiwania kontrahentów, a nawet pomocy w finansowaniu ubezpieczeń transakcji czy udziału w targach zagranicznych.

Pod znakiem zapytania stoją wciąż konkursy dla firm, które planują inwestycje związane z ochroną środowiska. To, czy deklarowany termin – pierwszy kwartał 2009 roku – zostanie dotrzymany, zależy od wyników naborów, które odbyły się w tym roku. – Dopiero po zakończeniu oceny będziemy wiedzieli, czy pozostały jakieś wolne środki – wyjaśnia Witold Maziarz, rzecznik NFOŚiGW.

[ramka]Unia Europejska finansuje najbardziej innowacyjne inwestycje polskich firm. Łącznie na lata 2007 – 2013 pula środków na ten cel sięga 4,3 mld euro [/ramka]

[i]Więcej na temat funduszy

[link=http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl]www.funduszeeuropejskie.gov.pl[/link][/i]

Ekonomia
Gminy przechodzą na OZE – nie zostań w tyle!
Ekonomia
Pracownik w centrum uwagi organizacji
Ekonomia
Korzyści dla firmy z wynajmu długoterminowego
Ekonomia
Czy sukces może uśpić czujność lidera?
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Materiał Promocyjny
Porównywarka finansowa, czyli jak szybko wybrać najlepszy produkt bankowy
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń