Galerie niekomercyjne i komercyjne – w sumie 81 – typując najbardziej obiecujących polskich artystów do 35. roku życia (urodzeni najpóźniej w 1973 r.), ułożyły obiektywną listę obejmującą 217 twórców, w tym pięć grup artystycznych. Mamy nadzieję, że będzie ona pomocna przy tworzeniu kolekcji oraz podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.
[b][link="http://www.kompasmlodejsztuki.pl" "target=_blank]Kompas młodej sztuki - ranking[/link][/b]
Młodymi twórcami warto interesować się z kilku powodów. Ich twórczość jest bliska naszym upodobaniom estetycznym, dobrze prezentuje się w nowoczesnych wnętrzach. Obrazy można w miarę łatwo znaleźć w galeriach, szczególnie jeśli odwiedza się je systematycznie. I co bardzo ważne – ceny prac artysty, który nie zdobył jeszcze uznania na rynku, zwłaszcza zagranicznym, są przystępne.
Wielu twórców z naszego rankingu odnosi już sukcesy za granicą. Aż czterech z pierwszej dziesiątki: Rafał Bujnowski, Aneta Grzeszykowska, Marcin Maciejowski, Przemysław Matecki – to artyści związani z Rastrem. Jest to galeria, która od lat z powodzeniem zajmuje się promowaniem polskiej sztuki, bierze udział w prestiżowych, największych na świecie targach sztuki Art Basel w Bazylei. Świetnie wypadli także twórcy współpracujący z Fundacją Galerii Foksal (Robert Kuśmirowski), jedną z najważniejszych polskich galerii, także obecnej m.in. na targach w Bazylei.
Prawie cała czołówka rankingu przewinęła się przez Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Dyrektor placówki Wojciech Krukowski stworzył znakomite warunki, by najbardziej twórczy młodzi artyści mogli prezentować prace nie tylko na wystawach zbiorowych, ale też indywidualnych. Głośna tegoroczna wystawa, będąca manifestem młodego pokolenia, „Establishment”, w kwietniu przyszłego roku zostanie zaprezentowana w Lille.