Kama Zboralska

Kompas Młodej Sztuki 2023: Najlepsi artyści XIII edycji

Pierwsza dziesiątka Kompasu Młodej Sztuki 2023 zdominowana jest przez artystki. Skupiają się na wątkach feministycznych, ekologicznych, mówią także o braku tolerancji, zrozumienia dla inności. Ich prace są o lękach, marzeniach, rozczarowaniach. Są głosem pokolenia.

Najlepsi młodzi artyści Kompasu Młodej Sztuki 2022

Lista 12. Kompasu Młodej Sztuki za rok 2022 obejmuje 194 nazwiska, podobnie jak w poprzednich edycjach. Biorąc pod uwagę, że co roku szkoły plastyczne kończą setki absolwentów, już samo pojawienie się twórcy w rankingu jest dużym wyróżnieniem. Złota dziesiątka to laureaci prestiżowych nagród. Swoją twórczość prezentowali już w renomowanych galeriach i muzeach, a ich prace wzbogacają ważne kolekcje.

Po wyrzuceniu z TVP nie chciałem być taksówkarzem

Nie jestem rasowym handlarzem. Nie rzucam się na każdy obiecujący interes. Sztuka jest dla mnie stylem życia. Nie współpracuję z artystami, których nie lubię, którzy mają zbyt trudne charaktery i fobie. Nie chcę, by między nami był wyłącznie biznesowy układ – mówi Paweł Sosnowski, historyk sztuki, krytyk i kurator.

Covid zmobilizował rynek sztuki. Dla galerii to trudny czas

Nowe restrykcje nie sprzyjają placówkom kultury. Handel dziełami sztuki przeniósł się do domów aukcyjnych.

Ceny polskich dzieł sztuki są okazyjne. Nie da się przepłacić

Polski rynek sztuki rozwija się tak bardzo dynamicznie, że nawet jeśli dziś zapłacimy za coś drogo, nawet jeśli wydawać się nam będzie, że przepłaciliśmy, to już jutro okaże się, że to po prostu była okazja – mówi Krzysztof Musiał, kolekcjoner sztuki.

Kompas Młodej Sztuki 2020. Najbardziej obiecujący artyści

Agata Kus, Łukasz Patelczyk i Karolina Jabłońska to według „Rzeczpospolitej” trójka najbardziej obiecujących twórców młodego pokolenia. Jubileuszowa 10 edycja Kompasu Młodej Sztuki 2020.

Internet uratował handel sztuką. Jak będzie po zarazie?

Internet sprawił, że wirus nie zatrzymał handlu dziełami. Jednak nie da się sztuki przenieść wyłącznie w świat wirtualny.

Tworzyć bez żadnych ingerencji. Cena wolności

Już od czasu studiów miałam dość wyraźny program na swoją drogę rynkową – mówi malarka dr Anna Szprynger.

Malarka, czyli żona malarza. Kobieta w sztuce to margines

Kobieta w obszarze sztuk pięknych zawsze stanowiła margines, inaczej było np. w literaturze pięknej czy poezji – mówi dr Katarzyna Stanny z warszawskiej ASP.

Sztuka przetrwa trudny czas zarazy

Kiedy pandemia minie, wielu z nas będzie potrzebować obcowania z „żywym” dziełem sztuki i z szeroko pojęta kulturą – mówi Zbigniew Buski, dyrektor Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.