Kompas Młodej Sztuki 2023: Najlepsi artyści XIII edycji

Pierwsza dziesiątka Kompasu Młodej Sztuki 2023 zdominowana jest przez artystki. Skupiają się na wątkach feministycznych, ekologicznych, mówią także o braku tolerancji, zrozumienia dla inności. Ich prace są o lękach, marzeniach, rozczarowaniach. Są głosem pokolenia.

Publikacja: 01.12.2023 17:00

„Możliwości”, Agata Słowak, 2020, olej na płótnie, 120 x 105 cm Marek Gardulski, Dzięki uprzejmości

„Możliwości”, Agata Słowak, 2020, olej na płótnie, 120 x 105 cm Marek Gardulski, Dzięki uprzejmości artystki i Fundacji Galerii Foksal

Foto: Marek Gardulski

Od początku istnienia, czyli od 2008 r. (z przerwą w 2021), Kompas Młodej Sztuki publikowany jest w „Rzeczpospolitej”. Najpierw powstawał co dwa lata, od 2014 co roku, co było konsekwencją rosnącego zainteresowania sztuką najnowszą.

Ranking najlepszych młodych artystów tworzą czołowe galerie sztuki współczesnej, prywatne i publiczne, w tym roku jest ich 87. Są to m.in. Bunkier Sztuki, BWA Zielona Góra, MOCAK, PGS w Sopocie, Miejski Ośrodek w Gorzowie, Galeria Bielska, CSW Łaźnia, Galeria Sztuki Wozownia, Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu, Galeria Miejska w Łodzi, Punkt Odbioru Sztuki, CSW Toruń, CSW Kronika, Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, Bałtycka Galeria Sztuki, MCSW Elektrownia, Centrum Rzeźby w Orońsku, Galeria EL oraz komercyjne: Galeria Starmach, Arttrakt, Artemis, Piękna Gallery, Program, Prześwit, Galeria m2, mia Art. Gallery, HOS Gallery, Beta 16, ESTA, Propaganda, ToTuart, Stolarska/Krupowicz Gallery, Krupa Gallery, Nocny Art. Patrol, Fundacja Stefana Gierowskiego, Jak zapomnieć, Serce człowieka, Galeria Wizytująca, Shefter Gallery, Biuro Wystaw itd.

Pozostało 94% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Walka o szafranowy elektorat
Plus Minus
„Czerwone niebo”: Gdy zbliża się pożar
Plus Minus
Dzieci komunistycznego reżimu
Plus Minus
„Śmiertelnie ciche miasto. Historie z Wuhan”: Miasto jak z filmu science fiction
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Plus Minus
Irena Lasota: Rządzący nad Wisłą są niekonsekwentnymi optymistami