Najlepsze wyniki w ciągu ostatnich sześciu miesięcy osiągnął Skarbiec Aktywnej Alokacji. Zarobił aż 28 proc. W tym samym okresie indeks największych spółek WIG20 w zasadzie nie wzrósł.
Fundusz Skarbca rozpoczął działalność na początku października ubiegłego roku, czyli po ponad 50-proc. spadku indeksów na warszawskiej giełdzie. Dało mu to przewagę nad konkurentami, którzy od połowy 2007 r. musieli zmagać się z bessą.
Dodatkowo fundusz z małymi aktywami z reguły uzyskuje wyniki lepsze od przeciętnych, ponieważ można nim elastyczniej zarządzać. Fundusz Skarbca działa na rynku za krótko, aby z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że w przyszłości również osiągnie dobre wyniki.
Korzystnymi rezultatami w ostatnich miesiącach może pochwalić się Allianz Aktywnej Alokacji. W ciągu trzech miesięcy zarobił ponad 20 proc. Jednak jego wynik za 12 miesięcy wyniósł minus 20 proc. Wynik ten jest lepszy niż funduszy akcyjnych, których strata przekroczyła 50 proc., ale gorszy niż funduszy stabilnego wzrostu (udział akcji w portfelu modelowym to 30 proc.).
W długim okresie najlepiej spisały się: UniSto Procent Bis i UniStoProcent Plus. Podczas dużych spadków indeksów giełdowych skutecznie chroniły kapitał inwestorów. Fundusze te, choć mogą zainwestować w akcje nawet 100 proc. kapitału, za główny cel obrały sobie jego ochronę. Dlatego w czasach lepszej koniunktury mogą nie wypracować dużych zysków, bo z zasady unikają wysokiego ryzyka inwestycyjnego.