[b]Mobile Infolink[/b] prognozuje bieżących przyrost nowych aktywacji na podstawie histrycznych danych od operatorów telekomunikacyjnych z I kwartału 2010 r., jak również na podstawie wybiórczych danych za kwiecień i maj. W I kwartale liczba nowych aktywacji netto na całym świecie wyniosła 168 mln. Przekroczenie bariery 5 mld oznacza, że statystycznie 73 proc. z 6,8 mld obywateli całego świata korzysta z telefonu komórkowego.
Aktualnie za szybkie tempo wzrostu nowych aktywacji odpowiadają przede wszystkim Indie, w średnioterminowej perspektywie również Chiny. W obu tych regionach nasycenie telefonią komórkową wynosi odpowiednio 52 proc. i 56 proc. W Europie i Stanach Zjednoczonych natomiast, gdzie średnia penetracja przekroczyła już 100 proc., coraz więcej użytkowników korzysta z więcej niż jednek karty SIM. Wyrównanie liczby aktywnych kart z liczbą ludności na całym świecie spodziewane jest na 2014 r.
Według danych za połowę ubiegłego roku ponad 44 proc. wszystkich aktywacji przypadało na kraje Azji i Pacyfiku, a ponad 22 proc. na kraje europejskie. Technologicznym liderem były wówczas sieci GSM, na które przypadało pond 80 proc. aktywnych kart. W róźnych typach sieci WCDMA działało 9 proc. wszystkich telefonów, a w sieciach CDMA ponad 10 proc.
[i]źr. Mobile Inforlink, GSM World, Financial Times[/i]