Żeby efektywnie posługiwać się kartą kredytową, trzeba zrozumieć zasady, na jakich bank nalicza odsetki od zadłużenia. Odsetek tych można całkowicie uniknąć po spełnieniu łącznie dwóch warunków: trzeba wykonywać tylko transakcje bezgotówkowe i spłacić całość zadłużenia (a nie tylko kwotę minimalną) w terminie wskazanym na wyciągu z rachunku karty.
Drugi warunek jest prosty i zrozumiały, natomiast pierwszy może budzić pewne wątpliwości. Transakcje bezgotówkowe to przede wszystkim płatności w sklepach z fizycznym użyciem karty, ale też płatności w sklepach internetowych, zgoda na cykliczne obciążanie karty np. przez operatora telefonicznego albo serwis internetowy, zakup w bankomacie doładowania telefonu GSM.
Transakcją gotówkową, a więc taką, od której zawsze trzeba zapłacić odsetki, jest oczywiście podjęcie pieniędzy z bankomatu. Uważać trzeba też wtedy, gdy używa się karty na poczcie czy w urzędzie. Zwykle taka operacja nie jest traktowana jak płatność, tylko jak wypłata gotówki, którą następnie przeznacza się na uregulowanie należności za usługę.
W różny sposób traktowane są przelewy z karty kredytowej. Zwykle banki uznają je za operacje gotówkowe, choć mogą być wyjątki od tej zasady, na przykład w okresie promocji, gdy bank wprowadza taką usługę i chce ją spopularyzować.
Możliwe jest też różne kwalifikowanie przelewów w zależności od tego, kto jest ich odbiorcą. Na przykład opłacenie przelewem z karty rachunku za gaz czy prąd zostanie potraktowane tak jak operacja bezgotówkowa, natomiast przelanie środków na własne konto osobiste – już jako transakcja gotówkowa.