Inteligentne systemy BMS (Building Management System), ograniczające zużycie energii, są w Polsce stosowane głównie w biurowcach. Choć takie rozwiązania pojawiły się w latach 90. ub. wieku, to obecnie w Warszawie energooszczędne biurowce stanowią zaledwie 6 proc. całej stołecznej podaży, czyli ok. 100 tys. mkw. Również w innych miastach Polski inteligentne ekobiurowce stanowią sporadyczne inwestycje.
Tylko połowa to światło
Zużycie energii elektrycznej w potocznej świadomości kojarzy się przede wszystkim z oświetleniem. Ale aż 50 proc. całego prądu w budynkach biurowych idzie na obsługę systemów klimatyzacji, wentylacji i ogrzewania (HVAC). – System HVAC powinien być dostosowany do rzeczywistego obciążenia budynku. Pod uwagę bierze się tu zyski ciepła, poziom nasłonecznienia, ilość osób przebywających w budynku o różnych porach dnia i w różnych jego częściach itd. Np. sale konferencyjne i inne pomieszczenia nie muszą być klimatyzowane, gdy nie są użytkowane. Inne zapotrzebowanie występuje w nocy, a inne w ciągu dnia, gdy budynek jest pełen pracowników – wylicza Marcin Manuszak, dyrektor handlowy w spółce Trane Polska produkującej instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne. – Biorąc pod uwagę udział tych systemów w całości energii zużywanej przez budynek, możemy mówić o ok. 20-proc. redukcji zużycia energii przez cały obiekt – twierdzi Manuszak.
Ale właściciele ekobudynków oszczędzają na prądzie na wiele sposobów. Najprostsze z nich to... montaż energooszczędnych żarówek czy opraw świetlnych.
– Zarządzamy dwoma bliźniaczymi biurowcami wykonanymi w tej samej technologii i przy identycznym poziomie najmu pięter. W jednym z nich zamontowano energooszczędne oprawy świetlne, w drugim – tradycyjne. Budynek, w którym są ekologiczne oprawy, zużywa o ok. 30 proc. mniej prądu na oświetlenie – wylicza Marzena Ciurzyńska, dyrektor działu zarządzania nieruchomościami w Colliers International.
Projekt to podstawa
Wydatki na prąd znacznie zmniejszają również sterowniki regulujące natężenie światła, czujki ruchu montowane np. w garażach czy odpowiednia aranżacja punktów świetlnych przy uwzględnieniu norm, tj. 500 luksów na powierzchni biurka i 300 luksów dla oświetlenia ogólnego.