SKOK świadczą usługi tylko swoim członkom. Dlatego żeby założyć rachunek, lokatę czy zaciągnąć kredyt, trzeba zapisać się do danej kasy. Wiąże się to z wpłaceniem wpisowego, wykupieniem udziału oraz wniesieniem wkładu. W niektórych kasach należy jeszcze zadeklarować składkę na określone stowarzyszenie.
Wysokość wkładu członkowskiego jest podana w statucie SKOK; jest to wpłata jednorazowa.
Liczba wnoszonych udziałów może być dowolna (minimum jeden). Trzeba je wykupić w ciągu 30 dni od wpisu do rejestru członków spółdzielni. Posiadanie udziału daje prawo głosu w wyborach organów kasy. Przeważnie ilość udziałów nie ma wpływu na warunki korzystania z oferty. Są jednak wyjątki.
W SKOK Wołomin osoby, które mają co najmniej 11 udziałów, zyskują dostęp do wyżej oprocentowanego konta osobistego i atrakcyjniejszych lokat. Mogą też zaciągnąć tańszą pożyczkę. Na najkorzystniejsze warunki deponowania oszczędności mogą liczyć ci, którzy posiadają minimum 21 udziałów.
W Kasie Unii Lubelskiej wykupienie dodatkowych udziałów powoduje, że oprocentowanie niektórych pożyczek jest obniżane o 0,5 – 1 pkt proc. W SKOK im. Z. Chmielewskiego lepsze oprocentowanie lokat zostało zarezerwowane dla osób z długim stażem członkowskim i większą liczbą udziałów (trzeba mieć jeden dodatkowy udział lub wykupić w dniu założenia lokaty co najmniej trzy dodatkowe). Poza tym SKOK przygotował specjalną ofertę pożyczkową dla tych, którzy są członkami nieprzerwanie od trzech lub pięciu lat oraz mają aktywne rachunki osobiste (czyli ze stałymi wpływami np. z tytułu wynagrodzenia).