Mimo że co trzeci planujący wakacje Polak zamierza je spędzić za granicą, stosunkowo niewiele osób myśli o kupnie ubezpieczenia, wynika ze statystyk branży.
Średni koszt wyjazdu na osobę w kraju to 1,2 tys. zł, a planujący urlop za granicą chcą wydać 2,6 tys. zł na osobę, wynika z badania AC Nielsen na zlecenie Mondial Assistance. Wiele osób zapomina jednak kupić polisę turystyczną, choć jej koszt przy tych wydatkach jest stosunkowo niewielki – obejmująca tygodniowy wyjazd do krajów Europy, w zależności od zakresu, kosztuje kilkadziesiąt złotych.
Nasz udział w kosztach
Od kiedy jesteśmy w UE, Polacy są objęci publiczną opieką zdrowotną i przysługują nam takie same świadczenia jak obywatelom kraju, w którym się znajdujemy. Musimy jedynie legitymować się bezpłatną kartą EKUZ wydaną na nasz wniosek przez rejonowy NFZ (szczegóły procedury w ramce). W wielu europejskich państwach przyjdzie nam jednak zapłacić jeśli nie za całe leczenie to przynajmniej za jego część.
Wynika to z faktu, że różne państwa mają różny tzw. koszyk usług podstawowych, który jest finansowany w ramach bezpłatnej opieki zdrowotnej danego kraju. Jeśli zatem podczas wakacji konieczna będzie operacja po ataku wyrostka robaczkowego czy wizyta na ostrym dyżurze po skręceniu kostki, może się okazać, że w ramach bezpłatnego świadczenia będzie udzielona pierwsza pomoc, jednak już nie nocleg na szpitalnej sali, leki czy prześwietlenie i opatrunek.