Portfel funduszy inwestycyjnych powinniśmy zbudować z produktów dopasowanych do naszych preferencji, celu oszczędzania oraz czasu, na jaki zamierzamy zamrozić środki. Jeśli planujemy inwestować w długim terminie i tolerujemy okresowe straty, możemy wybrać strategie oparte na funduszach akcji. Jeśli będziemy oszczędzać przez rok czy dwa, lepiej postawmy na fundusze bezpieczne.
Kiedy już określimy naszą strategię, musimy wybrać konkretne fundusze. Nie jest to łatwe zważywszy, że na rynku działa ok. 160 funduszy akcji, 115 – mieszanych, ok. 80 – dłużnych.
Porównaj z konkurentami
Inwestorzy wybierają fundusze na podstawie rocznych, a czasem wręcz kilkumiesięcznych rezultatów. Zdaniem ekspertów to poważny błąd.
Przy wyborze funduszu należy brać pod uwagę wyniki w długim terminie, najlepiej co najmniej cztero-pięcioletnim, obejmującym zarówno hossę, jak i bessę. Rezultaty te warto zestawić z wynikami innych funduszy, ale z tej samej grupy i inwestujących w takim samym regionie geograficznym. Wówczas możemy sprawdzić, czy dany fundusz był dobrze zarządzany i bez względu na koniunkturę regularnie osiągał lepsze wyniki niż konkurenci w grupie. Jeśli tak, warto zwrócić na niego uwagę, bo jest szansa, że w przyszłości powtórzy dobre rezultaty.
Trzeba być ostrożnym w przypadku funduszy, które raz notują znakomite wyniki, a innym razem znajdują się w końcówce zestawienia. Może to oznaczać, że zarządzający prowadzą ryzykowną politykę inwestycyjną.