W grupie fundusz zrównoważonych na pierwszym miejscu znalazł się debiutujący w rankingu Aviva Investors Zrównoważony. Dość wyraźnie, bo o ponad 10 punktów, wyprzedził ubiegłorocznego zwycięzcę, fundusz UniKorona Zrównoważony.
Ten ostatni uzyskał niższą notę za stabilność zespołu zarządzającego. Wysokość wskaźnika Information Ratio (uwzględnia stopę zwrotu, ryzyko oraz odchylenie od wzorca, czyli benchmarku) była na poziomie zbliżonym do zwycięzcy; UniKorona Zrównoważony zanotował najniższą w grupie stratę w ciągu ostatnich pięciu lat (3,7 proc). Warto zaznaczyć, że średnia strata dla całej grupy wyniosła prawie 18 proc.
Można zatem śmiało powiedzieć, że Aviva Investors i UniKorona to dwa równorzędne fundusze, które dość wyraźnie odstają od reszty.
Próbuje je gonić kolejny debiutant w rankingu PKO Zrównoważony Plus. Fundusz ten zdobył 66,8 pkt. Pięć lat temu miał najniższe aktywa wśród funduszy zrównoważonych. Dawało to zarządzającym pewną przewagę nad konkurentami, bo mogli elastyczniej reagować na zmiany koniunktury. Efektem dość sprawnego poruszania się po rynku jest stosunkowo niska strata – 4,3 proc. w skali ostatnich pięciu lat.
Poza tym PKO?Zrównoważony Plus to jedyny fundusz w tej grupie, który w ciągu pięciu lat zdołał powiększyć swoje aktywa. Oczywiście, jest to zasługa nie tylko wyników, ale przede wszystkim dobrze rozbudowanej sieci dystrybucji. Ale w czasach, gdy z funduszy mieszanych odpływa najwięcej pieniędzy klientów (w ciągu pięciu lat ich aktywa stopniały z 30,5 mld do 7,8 mld zł), sytuację w PKO?Zrównoważonym można uznać za sukces.