Bardzo ważne jest też, kto zarządza danym funduszem i z jakim skutkiem. Dlatego warto zwrócić uwagę, jakie doświadczenie i kwalifikacje mają osoby kierujące funduszem i czy w przeszłości potrafiły wypracować dobre, powtarzalne wyniki.
Informacje o funduszu w pigułce
Zgodnie z wymogami dyrektywy unijnej w maju towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI) udostępniły klientom nowy dokument: „Kluczowe informacje dla inwestorów" (KII). Zastąpił on skrót prospektu informacyjnego. Dokument zawiera najważniejsze informacje o funduszu podane w przystępnej, krótkiej (zajmuje dwie strony maszynopisu) i ujednoliconej formie. Każdy fundusz opisany jest według określonego w przepisach schematu.
W „Kluczowych informacjach dla inwestorów" znajdziemy: opis polityki inwestycyjnej, minimalny zalecany okres, na jaki powinny być ulokowane pieniądze, a także poziom ryzyka związanego z daną inwestycją. Do oceny ryzyka służy syntetyczny wskaźnik ryzyka wyliczany na podstawie zmienności cen jednostek uczestnictwa funduszu. Im jest on wyższy, tym większe ryzyko, ale i większa szansa na osiągnięcie wysokich stóp zwrotu. Dla funduszy pieniężnych i funduszy obligacji wskaźnik ten wynosi przeciętnie od 2 do 3 pkt, a w przypadku funduszy z udziałem akcji znajduje się najczęściej na poziomie 5 lub 6 pkt.
W dokumencie zamieszczona jest również tabela, która pokazuje maksymalne opłaty i koszty (według statutu), jakie musi ponieść klient funduszu. Ważną informacją, jaką inwestorzy znajdą w dokumencie KII, jest wysokość stóp zwrotu funduszu. Wyniki roczne za ostatnie dziesięć lat prezentowane są w formie wykresu. Jest tam również ostrzeżenie przed ograniczoną przydatnością wykresu przy ocenie przyszłych rezultatów inwestycyjnych.
W ostatniej części karty inwestor może znaleźć informacje praktyczne, takie jak: źródła dodatkowych danych na temat funduszu (prospekt, sprawozdanie, aktualne wyceny jednostek zamieszczone na stronach WWW) oraz ścieżkę dotarcia do tych informacji. Inwestor, dla którego dane zawarte w KII są niewystarczające, może sięgnąć po prospekt informacyjny, a dokładnie po statut funduszu, który stanowi załącznik do tego dokumentu. Ze statutu dowie się m.in., na jakich zasadach można przeprowadzić konwersję jednostek funduszu.
Oszczędzaj systematycznie
Kupując systematycznie za określoną kwotę jednostki bardziej ryzykownych funduszy (mieszanych lub akcyjnych), minimalizujemy ryzyko, że dużą część oszczędności zainwestujemy w nieodpowiednim momencie, gdy ceny na rynku kapitałowym będą zbyt wysokie. Warunkiem powodzenia tej strategii jest regularne wpłacanie pieniędzy do funduszy bez względu na to, co się dzieje na giełdach. Emocje trzeba trzymać na wodzy i konsekwentnie realizować plan. Jest to szczególnie trudne w czasie bessy, kiedy na rynkach mamy panikę i wszyscy wycofują kapitał z giełdy. Pamiętajmy, że gdy raz na kwartał przeznaczamy na inwestycje w fundusze akcji np. 1000 zł, to w długim terminie uśredniamy ceny zakupu jednostek funduszu. TFI oferują inwestorom gotowe programy systematycznego oszczędzania, ułatwiające gromadzenie kapitału i z reguły pozwalające obniżyć koszty inwestycji (niższe opłaty manipulacyjne lub ich brak). Często takie programy funkcjonują w ramach indywidualnego konta emerytalnego (IKE) lub indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Oszczędzanie na takich kontach uprawnia do korzyści podatkowych.