Nie wiadomo na razie na 100 proc. czy Emitel na pewno pozostanie operatorem technicznym MUX-8, bo w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej trwa postępowanie odwoławcze w tej sprawie. Zainicjował je Polski Operator Telewizyjny,który przegrał konkurs na operatora MUX-8. – Mam nadzieję, że, jak słyszałem, ten proces zakończy się w 2-3 miesiące – mówił Przemysław Kurczewski, prezes Emitela, na ubiegłotygodniowej Ogólnopolskiej Konferencji Operatorów Komunikacji Elektronicznej.

Emitel, w przeciwieństwie do nadawców, ma zapisany w otrzymanej koncesji obowiązkowy termin uruchomienia swojej usługi (upływa w grudniu tego roku), więc już teraz inwestuje miliony złotych w konieczną do nadawania kanałów z nowego pakietu infrastrukturę. Proces odwoławczy wyjątkowo nie jest mu więc w przypadku tego multipleksu na rękę. Część widzów już dziś odbiera sygnał nowego multipleksu – na razie widać na ekranie wtedy tylko sygnał kontrolny (w lipcu multipleks ma obejmować zasięgiem już 60 proc. kraju, na przełomie tego i przyszłego roku ma mieć zasięg na poziomie 95 proc.).

Maciej Maciejowski z zarządu TVN tak tłumaczy wniosek odwoławczy złożony przez POT: - Jako POT chcemy, by rynek operatorów był zdywersyfikowany – dziś mamy na nim monopol – uważa. TVN i inni najwięksi nadawcy już obecni w naziemnej telewizji uważają, że nie powinno się już w Polsce rozszerzać oferty darmowych naziemnych kanałów, bo rynek reklamy nie pozwoli im się wszystkim utrzymać.

Kolejną wielką niewiadomą związaną z nowym pakietem cyfrowych stacji  jest to, co będzie w nowym pakiecie stacji nadawała TVP. Ma tam trzy miejsca na kanały nadawane w standardowej rozdzielczości (SD)lub jedno na kanał SD i jedno na stację HD. Z nieoficjalnych informacji rpkom.pl wynika, że jednym z pomysłów TVP jest nadawanie tam TVP Polonia i TVP Historia lub Kultura (wtedy w HD).

Nowy multipleks będzie miał zupełnie nową w telewizji naziemnej opcję. Oprócz stacji Zoom TV, WP1, Metro i TV# (docelowo w nazwie stacji pojawi się numer kanału, na którym będzie nadawana) i kanałów TVP będzie udostępniał materiały na żądanie. W koncesji jego operatora jest zapisane, że 10 proc. jego pojemności ma być przeznaczone na usługi multimedialne. Emitel zamierza tam bezpłatnie umożliwić nadawcom z nowego pakietu zamieszczanie materiałów wideo na żądanie, które można będzie oglądać na smart tv.