Już nic nie stoi na przeszkodzie, aby Emitel, największy w Polsce operator nadajników cyfrowej telewizji naziemnej i radia został przejęty przez fundusz Cordiant Digital Infrastructure. Jak podał Cordiant, na transakcję zgodziło się Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Resort jak dotąd o sprawie nie poinformował.

Fundusz z siedzibą w Wielkiej Brytanii z korzeniami w Kanadzie kupuje Emitela również od funduszy zarządzanych przez Astatine Investment Partners – czyli dawną Alindę Capital Partners.

Zamknięcie transakcji za 1,92 mld zł (z pominięciem kosztów transakcyjnych) i ma nastąpić do połowy listopada. Fundusz zapłaci za udziały korzystając z zapadających w 2026 r. euroobligacji wyemitowanych za 200 mln euro w czerwcu. 80 mln euro miał otrzymać pod warunkiem, że domknie transakcję w Polsce.

Dla Cordianta polski operator to druga tak duża inwestycja w infrastrukturalną firmę.

W 2021 r. Emitel wykazał 496 mln zł przychodu, 319 mln zł zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację oraz (w grudniu) miał 1,46 mld zł długu i 131 mln zł gotówki.

Zyski polskiego operatora sprawiają, że akcjonariusze Cordiantu mogą liczyć na wyższą dywidendę. Fundusz zapowiedział, że podniesie ją o 25 proc.

Emitel działa w oparciu o 577 wież.

Czytaj więcej

O krok od przejęcia Emitelu