Projekt nowelizacji przygotowało Ministerstwo Edukacji Narodowe. Dotyczy on kwestii pracowniczych oraz pragmatyki zawodowej nauczycieli i ma być odpowiedzią na postulaty Związku Nauczycielstwa Polskiego. Za przyjęciem nowelizacji głosowało 430 posłów, nikt nie był przeciw, trzech posłów wstrzymało się od głosu. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Jeśli wniesie poprawki, Sejm prawdopodobnie rozpatrzy je na posiedzeniu 5 sierpnia. Jeśli poprawek nie będzie, nowelę może podpisać jeszcze prezydent Andrzej Duda, któremu 6 sierpnia kończy się kadencja.
Jak zaznaczyła podczas drugiego czytania w sejmowej sali plenarnej ministra edukacji Barbara Nowacka, nowelizacja jest "pierwszym krokiem w stronę poprawy warunków pracy nauczyciela". - Będzie ich więcej - zapewniała.
Czytaj więcej
Ministerstwo Edukacji, w procesie rekonstrukcji rządu niedotknięte zmianami personalnymi i niepoł...
Nowelizacja Karty Nauczyciela. Co się zmieni na lepsze dla pedagogów?
Jak informuje MEN, zmiany obejmują m.in. skrócenie okresu zatrudnienia nauczyciela rozpoczynającego pracę w szkole, na podstawie umowy o pracę na czas określony z dwóch lat szkolnych do jednego roku szkolnego.
Nowelizacja określa przypadki, w których nauczyciel zachowuje albo traci prawo do wynagrodzenia za przydzielone, ale niezrealizowane godziny ponadwymiarowe. Zgodnie z nowelą nauczyciel otrzyma wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, mimo że ich nie zrealizował, jeśli w tym czasie realizował przydzielone mu przez dyrektora szkoły zajęcia uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów. Przesuwa też termin wypłaty składników wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już wykonanych prac.