Polska będzie strącać pociski nad Ukrainą? Jest komentarz Departamentu Stanu

- Jestem pewien, że jest to coś, co może być omawiane na szczycie NATO - tak rzecznik Departamentu Stanu, Matthew Miller, odpowiedział na pytanie o możliwość strącania przez Polskę rosyjskich pocisków lecących w kierunku naszego kraju jeszcze nad terytorium Ukrainy.

Publikacja: 09.07.2024 07:14

Polski myśliwiec F-16

Polski myśliwiec F-16

Foto: PAP, Darek Delmanowicz

O możliwości takiej mówił w czasie konferencji prasowej w Warszawie, po spotkaniu z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim, premier Donald Tusk.

Co Donald Tusk mówił o strącaniu rosyjskich pocisków nad Ukrainą?

- Od dłuższego czasu rozmawiamy o tej idei, która zresztą narodziła się w Polsce, idei reagowania NATO na ataki rakietowe, jeśli chodzi o rakiety, pociski, które zmierzają w stronę Polski, a są jeszcze nad terytorium Ukrainy, z tym zamysłem, aby próbować je zestrzelić nie czekając, aż wlecą na terytorium natowskie, tylko jeszcze nad ziemią ukraińską. Wydaje się to absolutnie logiczne. Polska była pierwszym krajem, który zaczął z Ukrainą o tym rozmawiać - mówił polski premier pytany o możliwość strącania nad Ukrainą rosyjskich pocisków lecących w stronę polskiej granicy.

Czytaj więcej

Szczyt NATO. Ukraina na drodze do sojuszu, której koniec trudno dostrzec

- Potrzebujemy tutaj jednoznacznej współpracy w ramach NATO, ponieważ tego typu akcje wymagają jednak takiej wspólnej odpowiedzialności natowskiej. To jest i w interesie Polski, i w interesie Ukrainy, żeby wszystko, co tylko dotyczy naszego wspólnego bezpieczeństwa i działań miało tę pieczątkę solidarności międzynarodowej, w tym natowskiej — dodał Tusk.

W każdym momencie członek NATO, który chce podnieść kwestię polityki (zmian w polityce — red.), może to zrobić i omówić to z innymi przywódcami państw

Matthew Miller, rzecznik Departamentu Stanu USA

W czasie trwającej wojny Rosji z Ukrainą doszło już do kilku incydentów, gdy — w czasie ataku rakietowego Rosji na cele na wschodniej Ukrainie — rosyjskie rakiety naruszały polską przestrzeń powietrzną. Najpoważniejszy taki incydent miał miejsce w grudniu 2022 roku, gdy rosyjska rakieta Ch-555 wleciała do Polski i spadła w lesie w okolicach Bydgoszczy. Rakietę znalazła, dopiero po kilku miesiącach, przypadkowa osoba. Jak się potem okazało nie była ona uzbrojona — miała betonową głowicę - co oznacza, że był to prawdopodobnie pozorowany cel, który miał odciągnąć ukraińską obronę przeciwlotniczą od zwalczania uzbrojonych rakiet i dronów.

W ostatnich miesiącach Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych regularnie informuje o podrywaniu polskich myśliwców w czasie zmasowanych ataków powietrznych Rosji na Ukrainę.

Departament Stanu USA: Strącanie rosyjskich pocisków nad Ukrainą może być omawiane w czasie szczytu NATO

Matthew Miller pytany o wypowiedź Tuska podkreślił, że na tę chwilę „nie ma nic do ogłoszenia w sprawie zmiany polityki USA czy NATO w tym zakresie”.

- Ale oczywiście w każdym momencie członek NATO, który chce podnieść kwestię polityki (zmian w polityce — red.), może to zrobić i omówić to z innymi przywódcami państw. Mamy szczyt (NATO) w tym tygodniu i jestem pewien, że jest to coś, co może być omówione — jeśli (Tusk) będzie tego chciał - odparł.

Donald Tusk nie uczestniczy w szczycie NATO w Waszyngtonie. Polskę reprezentuje tam prezydent Andrzej Duda, szef MSZ Radosław Sikorski i minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz.

O możliwości takiej mówił w czasie konferencji prasowej w Warszawie, po spotkaniu z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim, premier Donald Tusk.

Co Donald Tusk mówił o strącaniu rosyjskich pocisków nad Ukrainą?

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Polski apel do państw UE. W tle współpraca z USA przeciwko dezinformacji Kremla
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Dyplomacja
Król Karol III napisał list do Donalda Trumpa. Treści nie ujawniono
Dyplomacja
Joe Biden nazwał Wołodymyra Zełenskiego "Putinem". Jest reakcja Kremla
Dyplomacja
Korea Południowa oburzona, że Japonia uważa jej kawałek za swój
Dyplomacja
Finlandia będzie odsyłać uchodźców do Rosji? Przyjmie ustawę niezgodną z konstytucją