Radosław Sikorski: Mamy kandydata na ambasadora Polski w Izraelu

Ostatni ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski opuścił Tel Awiw prawie trzy lata temu. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przekazał, że rząd ma kandydata na to stanowisko.

Publikacja: 03.04.2024 11:25

Radosław Sikorski, szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przed posiedzeniem Rady Ministrów

Radosław Sikorski, szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przed posiedzeniem Rady Ministrów

Foto: PAP/Leszek Szymański

Od sierpnia 2021 r. przez niemal rok, z powodu zaostrzenia relacji dwustronnych, placówki dyplomatyczne zarówno Polski w Izraelu, jak i Izraela w Polsce kierowane były przez chargé d'affaires — pełniących obowiązki ambasadora najwyższych stopniem dyplomatów w danej placówce. W czerwcu 2022 r. izraelski rząd nominował na ambasadora w Warszawie Jakowa Liwne. W lipcu złożył on listy uwierzytelniające, a prezydent RP Andrzej Duda ogłosił, iż zgodził się z prezydentem Izraela Izaakiem Herzogiem, że „czas wrócić do normalnych relacji Polski i Izraela”.

Ostatecznie ambasador Izraela przyjechał do Polski w lutym 2022 r. Tymczasem Polska nadal jest reprezentowana przez chargé d'affaires — obecnie funkcję tę pełni Agata Czaplińska. 

Czytaj więcej

Marek Magierowski kończy misję ambasadora RP w Izraelu

Według nieoficjalnych informacji Onetu kandydatką rządu PiS na ambasadora miała być w pewnym momencie Joanna Hofman, obecna ambasador RP w Szwecji, w latach 2017-2020 dyrektor Instytutu Polskiego w Tel Awiwie. „Kandydatura ta miała napotkać jednak opór” —  twierdził na łamach portalu Witold Jurasz, według którego „z całą pewnością brak obsady stanowiska ambasadora w Tel Awiwie interpretowany jest jako gest polityczny Warszawy”.

Kto będzie nowym ambasadorem Polski w Izraelu? Radosław Sikorski zabrał głos

Temat braku polskiego ambasadora w Izraelu podjął w środę, w rozmowie z radiową Trójką Radosław Sikorski, szef polskiej dyplomacji. Zauważając, że „stosunki z Izraelem są niełatwe” podkreślił, że „póki co to my nie mamy ambasadora w Izraelu, choć mamy już kandydata”.

Minister spraw zagranicznych nie chciał jednak ujawnić nazwiska kandydata na polskiego ambasadora w Tel Awiwie. — Tego nie powiem. Dowiedział się już pan premier, ale pierwszy dowie się pan prezydent, zanim się podzielę tą informacją — stwierdził Radosław Sikorski.

Dyplomacja
Unijny pakt migracyjny: Co dla Polski chce wywalczyć Donald Tusk?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Dyplomacja
Czy Polakom w Iranie i Izraelu coś grozi? Jest oświadczenie rzecznika MSZ
Dyplomacja
Iran poinformował USA o swoich planach dotyczących ataku na Izrael
Dyplomacja
USA: Donald Trump blokuje pomoc dla Ukrainy. Demokraci będą przed nim bronić spikera?
Dyplomacja
Były sekretarz stanu w administracji Trumpa zabrał głos ws. pomocy dla Ukrainy