Informacje takie podaje Reuters, powołując się na przedstawiciela władz Filipin.

Waszyngton chce rozszerzyć dostęp do filipińskich baz w ramach działań, które mają odstraszyć Chiny od podejmowania działań militarnych przeciw Tajwanowi. Z kolei Filipiny chcą wzmocnić swoją obronność w związku z roszczeniami Chin w rejonie Morza Południowochińskiego.

Czytaj więcej

Armia Filipin przejęła pierwsze czołgi Sabrah

Wizyta Austina na Filipinach rozpoczęła się we wtorek. Waszyngton liczy, że uda mu się uzyskać dostęp do większej liczby filipińskich baz wojskowych na mocy porozumienia o współpracy wojskowej (EDCA) z 2014 roku.

Rozmówca Reutera twierdzi, że chodzi o "cztery lub pięć baz". - Z pewnością coś ogłosimy. Nie wiem jeszcze jaki będzie ostateczny wynik (negocjacji) - dodaje.

EDCA pozwala USA na dostęp do baz na Filipinach

Manilę i Waszyngton łączy dwustronny traktat obronny. Obecnie rozmowy dotyczą dostępu do czterech baz na wyspie Luzon, wchodzącej w skład Filipin wyspie położonej najbliżej Tajwanu i jednej bazie na wyspie Palawan, znajdującej się w pobliżu wysp Spratly, które są przedmiotem roszczeń terytorialnych Chin.

EDCA pozwala USA na dostęp do baz na Filipinach, w których Amerykanie mogą prowadzić wspólne szkolenia z filipińską armią, ale też budować obiekty takie jak pasy startowe, składy paliwa i kwatery dla żołnierzy. Umowa nie przewiduje jednak stałej obecności sił USA w bazach. Obecnie armia USA ma dostęp do pięciu takich baz.

Filipiński urzędnik podkreśla, że Manila nie chce, aby "jakiekolwiek państwo postrzegało działania Filipin jako zmierzanie do konfliktu". Dodaje, że rozszerzenie umowy z USA musi być korzystne dla obu stron.