Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 276

Na początku tego tygodnia Makiej wziął udział w konferencji Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ) – sojuszu wojskowego kilku państw postsowieckich – w Erewaniu i miał spotkać się w poniedziałek z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem.

Przed wyborami prezydenckimi i masowymi protestami antyrządowymi na Białorusi w 2020 roku Makiej był jednym z inicjatorów działań na rzecz poprawy relacji Białorusi z Zachodem i krytykował Rosję.

Zmienił swoje stanowisko, gdy zaczęły się protesty przeciwko sfałszowanemu zwycięstwu Łukaszenki, mówiąc, że inspirowali je agenci Zachodu.

"Jesteśmy zszokowani doniesieniami o śmierci szefa MSZ Republiki Białorusi Uładzimira Makieja” – napisała w swoim kanale Telegram rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Makiej miał za sobą bogate doświadczenie dyplomatyczne.

Ministrem spraw zagranicznych Białorusi był od 2012 roku.

Wcześniej, w  latach 1996–1999 był przedstawicielem Białorusi przy Radzie Europy i jednocześnie radcą ambasady w Paryżu, a w latach 1999–2000 – kierownikiem departamentu współpracy ogólnoeuropejskiej białoruskiego MSZ.

Wiosną 2000 roku został mianowany pomocnikiem prezydenta Białorusi, a 15 sierpnia 2008 roku – kierownikiem administracji prezydenckiej.

20 sierpnia 2012 roku został odwołany z tego stanowiska i mianowany ministrem spraw zagranicznych.

Po wybuchu wojny w Ukrainie znalazł się na liście białoruskich polityków objętych sankcjami przez UE.