Do poprzedniej próby rakietowej przeprowadzonej przez Koreę Północną doszło nieco ponad tydzień temu.

Południowokoreańskie Połączone Kolegium Szefów Sztabów podało, że do wystrzelenia pocisku doszło ok. 10:48 rano (czasu lokalnego) z rejonu miasta Wŏnsan położonego we wschodniej części Korei Północnej nad Morzem Japońskim (Morzem Wschodnim). Południowokoreańska armia nie podaje żadnych dalszych szczegółów dotyczących tej próby rakietowej.

Czytaj więcej

Korea Północna wystrzeliła cztery rakiety balistyczne

"Nasza armia zachowuje pełną gotowość w bliskiej współpracy z USA" - głosi komunikat Połączone Kolegium Szefów Sztabów Korei Południowej.

Przed przeprowadzeniem kolejnej w tym roku próby rakietowej minister spraw zagranicznych Korei Północnej ostrzegła, że Pjongjang podejmie "ostrzejsze" wojskowe działania, jeśli USA będą kontynuować działania zmierzające do wzmocnienia swojego "rozszerzonego odstraszania" w rejonie Azji wschodniej.

W 2022 roku Korea Południowa przeprowadziła rekordową liczbę prób rakietowych

"Rozszerzone odstraszanie" oznacza zobowiązanie USA do użycia pełnej gamy swoich możliwości wojskowych i potencjału zarówno konwencjonalnego, jak i nuklearnego, do obrony swoich sojuszników w regionie - pisze południowokoreańska agencja Yonhap.

Prezydent USA Joe Biden zobowiązał się do takiego zaangażowania USA w regionie w czasie trójstronnego szczytu z udziałem prezydenta Korei Południowej, Yoon Suk-yeola oraz premiera Japonii, Fumio Kishidy, w ostatnią niedzielę. 

W 2022 roku Korea Południowa przeprowadziła rekordową liczbę prób rakietowych, wystrzeliwując zarówno pociski krótkiego zasięgu, jak i rakiety międzykontynentalne. Jedna z takich rakiet wywołała alarm rakietowy w Japonii, przelatując nad terytorium tego kraju.

Zachód obawia się, że Pjongjang przygotowuje się do kolejnej, siódmej w swojej historii próby nuklearnej. Poprzednia miała miejsce we wrześniu 2017 roku.