Reklama
Rozwiń

Xi powitał Scholza. "Chiny i Niemcy powinny współpracować w czasie wstrząsów"

Prezydenty Chin, Xi Jinping witając w Pekinie Olafa Scholza podkreślił, że Chiny i Niemcy powinny "intensywniej współpracować w czasach zmian i wstrząsów".

Publikacja: 04.11.2022 06:52

Olaf Scholz i Xi Jinping

Olaf Scholz i Xi Jinping

Foto: AFP

arb

Kanclerz Scholz spotyka się z prezydentem Chin po raz pierwszy. Oczekuje się, że ich rozmowy będą dotyczyć wojny Rosji z Ukrainą, zmian klimatycznych i rozwoju więzi gospodarczych między Niemcami a Chinami.

Wizyta Scholza w Pekinie to pierwsza wizyta przywódcy państwa należącego do grupy G7 w Chinach od trzech lat. Jak pisze Reuters wizyta ma być testem dla możliwości współpracy Pekinu z Zachodem po latach rosnących napięć.

Xi witając Scholza mówił, że "wielkie narody, takie jak Chiny i Niemcy, powinny intensywniej współpracować w czasie zmian i wstrząsów dla dobra światowego pokoju" - podaje chińska telewizja państwowa.

Czytaj więcej

Niemcy ryzykują uzależnienie od Chin

Scholz miał powiedzieć, że to dobrze, iż przywódcy Niemiec i Chin spotykają się osobiście w czasie napięć, gdy rosyjska inwazja na Ukrainie podważa oparty na prawie globalny porządek - relacjonuje Reuters.

Kanclerz Niemiec mówił też, że obie strony powinny omówić kwestie związane z relacjami Europy z Chinami, walką ze zmianami klimatycznymi i globalnym głodem oraz rozwojem więzi gospodarczych Niemiec z Chinami, a także tematami, w których perspektywa obu krajów jest inna.

Wizyta Scholza w Pekinie to pierwsza wizyta przywódcy państwa należącego do grupy G7 w Chinach od trzech lat

Scholz i towarzysząca mu delegacja przeszli testy na COVID-19 po wylądowaniu na lotnisku w Pekinie. Próbki - w samolocie - pobrali od nich pracownicy ochrony zdrowia ubrani w odzież ochronną - podał Reuters. Wyniki testów były negatywne.

Scholz ma w Chinach spotkać się także z ustępującym premierem Li Keqiangiem. W czasie wizyty ma podnieść temat praw człowieka, Tajwanu i trudności z jakimi mierzą się niemieckie firmy chcące uzyskać dostęp do chińskiego rynku.

Dyplomacja
Kiedy Aleksander Łukaszenko uwolni Andrzeja Poczobuta? Polacy z Białorusi liczą na Donalda Trumpa
Dyplomacja
Emmanuel Macron przerywa izolację Władimira Putina. O czym rozmawiali przywódcy Francji i Rosji?
Dyplomacja
Prezydent Andrzej Duda w pożegnalnej podróży do Kijowa. „Przez wszystkie te lata stałem przy Ukrainie"
analizy
Rusłan Szoszyn: Sojusznicy Władimira Putina jak w nieudanym małżeństwie. Boją się konsekwencji rozstania
Dyplomacja
Nieoficjalnie: Oto propozycje USA dla Iranu. Na stole są miliardy dolarów