Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 181

"Prezydent AndrzejDuda na zaproszenie Prezydenta Zełenskiego przebywa dziś w Kijowie. W czasie wizyty odbędą się dwustronne rozmowy Prezydentów oraz delegacji poświęcone sytuacji na Ukrainie, wsparciu w wymiarze militarnym, ekonomicznym i humanitarnym oraz współpracy dwustronnej" - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

- Wizyta prezydenta na Ukrainie obejmuje spotkanie z prezydentem Zełenskim i rozmowy na temat wsparcia Ukrainy. Prezydenci będą uczestniczyć w posiedzeniu Platformy Krymskiej - przekazał szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.

- Prezydentowi zależy na restrykcyjnych krokach wymierzonych w Federację Rosyjską, które pozwolą zrozumieć Rosjanom czego dopuszcza się ich kraj - dodał.

Czytaj więcej

Amerykanie mogą potajemnie wysyłać broń na Ukrainę

Kancelaria Prezydenta przypomina, że wizyta odbywa się przeddzień Dnia Niepodległości Ukrainy i jest piątym w tym roku i trzecim od początku wojny spotkaniem Prezydentów Polski i Ukrainy. Poprzednie spotkania odbyły się 20-21 stycznia w Polsce oraz 23-24 lutego, 13 kwietnia i 21-22 maja w Kijowie.

W poniedziałek wywiad USA poinformował agencję Reutera, że Rosja wkrótce zamierza przeprowadzić nową falę ataków przeciwko ukraińskiej infrastrukturze cywilnej i placówkom rządowym.

24 sierpnia Ukraina będzie obchodzić Dzień Niepodległości. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski ostrzegał, że w związku z tym świętem Rosjanie mogą dokonać "szczególnie okrutnego ataku".

Czytaj więcej

Wywiad USA: Rosja przygotowuje się do ataków na ukraińskie obiekty rządowe

Spekuluje się, że Rosjanie mogą też przeprowadzić atak odwetowy za śmierć Darii Duginy, córki związanego z Kremlem ideologa, Aleksandra Dugina. Według rosyjskiego FSB za śmiercią Duginy, która zginęła w eksplozji samochodu, którym jechała, stoją ukraińskie służby specjalne. FSB wskazało domniemaną sprawczynię zamachu, która jest obywatelką Ukrainy.