Von der Leyen i flaga UE w parlamencie Ukrainy. Owacja na stojąco

- Ukraina ma przed sobą bardzo jasną, europejską perspektywę, ale droga do członkostwa w UE wymaga czasu i ciężkiej pracy - mówiła szefowa Komisji Europejskiej, która wystąpiła na forum Rady Najwyższej (parlamentu Ukrainy), z którym połączyła się za pomocą wideołącza.

Publikacja: 01.07.2022 10:55

Moment wniesienia flagi UE na salę obrad Rady Najwyższej

Moment wniesienia flagi UE na salę obrad Rady Najwyższej

Foto: Twitter

W ubiegłym tygodniu przywódcy państw UE podjęli decyzję o przyznaniu Ukrainie statusu państwa-kandydata do UE, formalnie otwierając proces akcesyjny, który ma skutkować wejściem Ukrainy do Unii Europejskiej. Status państwa-kandydata do UE nie przesądza jednak, czy państwo zostanie członkiem Unii - Turcja jest państwem kandydatem do UE od ponad 20 lat, ale obecnie perspektywa wejścia tego kraju do Unii wydaje się bardzo odległa.

Nasza droga do członkostwa nie może zająć dekad

Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy

- Ukraina jest państwem kandydatem do UE, to coś, co wydawało się niewyobrażalne zaledwie pięć miesięcy temu - mówiła von der Leyen przemawiając do ukraińskich parlamentarzystów.

- Przed Ukrainą jest długa droga, ale Europa będzie po waszej stronie przy każdym kroku tej drogi, tak długo, jak to będzie potrzebne, od tych mrocznych dni wojny, do momentu, gdy przekroczycie drzwi prowadzące do UE - podkreśliła szefowa KE.

Von der Leyen mówiła też, że Ukraina - aby zostać członkiem Unii Europejskiej - musi przeprowadzić wiele reform "tak szybko, jak to możliwe".

Czytaj więcej

Daniłow: Rosjanie musieli uciekać z Wyspy Węży

- Kolejne kroki są w waszym zasięgu. Ale będzie to wymagać to ciężkiej pracy - podkreśliła szefowa KE.

Von der Leyen wśród kroków, jakie musi podjąć Ukraina wskazała: przyjęcie ustawy medialnej, wdrożenie nowych przepisów osłabiających pozycję potężnych oligarchów oraz powołanie urzędników odpowiedzialnych za walkę z korupcją.

Z kolei Wołodymyr Zełenski, który przysłuchiwał się wystąpieniu von der Leyen w Radzie Najwyższej stwierdził, że Ukraina musi zostać państwem UE "szybko".

- Nasza droga do członkostwa nie może zająć dekad - powiedział. - Musimy pokonać tę drogę tak szybko, jak to możliwe. To zależy od nas - dodał.

Ukraińscy parlamentarzyści owacją na stojąco uczcili moment wniesienia dużej flagi UE na salę obrad Rady Najwyższej.

Dyplomacja
Cieśnina Tajwańska: O krok od kolizji niszczyciela USA z chińskim okrętem
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Dyplomacja
Chiny: Dążymy do dialogu. Starcie z USA byłoby katastrofą
Dyplomacja
Tajna wizyta szefa CIA w Chinach
Dyplomacja
Chiny apelują o to, by nie przekazywać broni Ukrainie
Dyplomacja
Blinken w Finlandii: Chcemy wesprzeć budowę armii przyszłości Ukrainy
Dyplomacja
Władze RPA zastanawiają się czy mają aresztować Putina