Turcja chce utrzymać kontakt z Rosją. "Potrzebny kraj, który pomoże wynegocjować pokój"

- Turcja musi zachować delikatną równowagę dyplomatyczną po inwazji Rosji na Ukrainę, tak aby mogła przyczynić się do ewentualnego wynegocjowania zakończenia wojny - powiedział rzecznik prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Publikacja: 16.05.2022 09:48

Recep Tayyip Erdogan

Recep Tayyip Erdogan

Foto: AFP

Ibrahim Kalin, który jest również głównym doradcą Erdogana ds. polityki zagranicznej, powiedział, że choć Ankara skrytykowała inwazję na Ukrainę i prowadzoną wojnę, to przyjęcie bardziej represyjnego stanowiska wobec Rosji nie przyniosłoby nic dobrego.

Turcja, członek NATO i sąsiad walczących krajów nad Morzem Czarnym, ma dobre stosunki z obydwoma krajami i sprzeciwia się zachodnim sankcjom wobec Moskwy. 

Turcy dostarczyli Ukrainie uzbrojone drony i zablokowała część rosyjskiej żeglugi morskiej na Morzu Czarnym, a także jako jedyna była gospodarzem rozmów ministrów spraw zagranicznych Rosji i Ukrainy oraz osobno ich zespołów.

Czytaj więcej

MSZ Rosji: Moskwa nie będzie tolerować przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO

- Od początku sprzeciwialiśmy się tej wojnie, ale utrzymywaliśmy też kontakty z Moskwą - powiedział Kalin. - Potrzebują kogoś - zaufanego partnera, negocjatora, mediatora, moderatora - kogoś, kto będzie w stanie rozmawiać zarówno ze stroną rosyjską, jak i ukraińską - powiedział agencji Reutera.

- Udało nam się utrzymać to stanowisko od początku wojny i myślę, że naprawdę we wspólnym interesie wszystkich jest to, aby każdy utrzymał zrównoważone stanowisko - dodał.

W ostatnich dniach Turcja skrytykowała potencjalnych nowych członków NATO, Szwecję i Finlandię. 

Czytaj więcej

Blinken: Wiemy, że suwerenna i niezależna Ukraina przetrwa

Minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu powiedział w niedzielę, że Turcja chce, by oba kraje nordyckie zaprzestały na swoich terytoriach działalności grup postrzeganych przez Ankarę jako organizacje terrorystyczne, a także by zniosły zakazy eksportu do Turcji. 

Kalin wskazał jednak na list poparcia, jaki administracja Bidena wysłała do Kongresu USA w sprawie potencjalnej sprzedaży Turcji 40 myśliwców F-16, jako sygnał świadczący o postępie.

- Administracja Bidena podjęła szereg konkretnych, pozytywnych kroków, aby posunąć tę sprawę do przodu i uzyskać zgodę Kongresu na transakcję, która wzmocniłaby dwustronne więzi, a także obronę NATO w trudnych czasach - powiedział.

Dyplomacja
Chiński lotniskowiec przepłynął przez Cieśninę Tajwańską
Dyplomacja
Senator USA w Kijowie: Nie możemy wycofać się z pomocy dla Ukrainy. Chiny patrzą
Dyplomacja
Trwają poszukiwania nowego sekretarza generalnego NATO. Czy będzie to kobieta?
Dyplomacja
Rosyjskie MSZ wzywa dyplomatów USA w sprawie wypowiedzi doradcy Białego Domu
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Dyplomacja
Kanclerz Niemiec zapowiada, że będzie chciał porozmawiać z Putinem
Dyplomacja
UE: Cła na towary z Ukrainy zawieszone na kolejny rok