Reklama
Rozwiń

Szrot: Zachód musi mówić jednym głosem wobec rosyjskiej polityki na wschodzie

Ukraina otrzymuje od nas pełne wsparcie polityczne zarówno, jeśli chodzi o bezpośrednie stanowisko Polski, jak i organizowanie przez Polskę stanowiska innych krajów regionu - podkreślił Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta RP, w rozmowie z "Jedynką" Polskiego Radia.

Publikacja: 21.01.2022 16:04

Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski

Foto: AFP

Szrot został zapytany o cel i przebieg rozmów pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą i prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim, podczas jego wizyty w Polsce.

- Rozmowy dotyczą przede wszystkim bezpieczeństwa. Bardzo cieszymy się, że do tej wizyty doszło, bo tutaj jeden poważniejszy incydent mógłby sprawić, że pan prezydent Zełenski byłby zaangażowany w swojej ojczyźnie. Ukraina otrzymuje od nas pełne wsparcie polityczne - zarówno, jeśli chodzi o bezpośrednie stanowisko Polski, jak i organizowanie przez Polskę stanowiska innych krajów regionu. Inne formy pomocy, to kwestie dyskretnych politycznych rozmów - zdradził urzędnik.

Widzimy, że od jakiegoś czasu niektóre państwa europejskie zdają się przejmować inną optykę na sprawy dotyczące Rosji i jej politykę międzynarodową, niż większość krajów Zachodu

Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta RP

Według prezydenckiego ministra, kraje Zachodu powinny prowadzić wspólną i konsekwentną politykę wobec Rosji, ze względu na jej agresywne działania na Ukrainie. Szrot podkreślił, że obecnie brakuje jedności w tej sprawie - ma o tym świadczyć m.in. umowa na eksport gazu pomiędzy Rosją, a Niemcami.

- Widzimy, że od jakiegoś czasu niektóre państwa europejskie zdają się przejmować inną optykę na sprawy dotyczące Rosji i jej politykę międzynarodową, niż większość krajów Zachodu. Można tu wymienić np. działania inwestycyjne, jak Nord Stream 2, które nie są w interesie Polski, ani Europy. Zachód powinien mówić jednym głosem i pan prezydent ma nadzieję, że gdyby doszło do eskalacji kryzysu, to zostanie ono głośno wypowiedziany - podkreślił polityk.

Dyplomacja
Kiedy Aleksander Łukaszenko uwolni Andrzeja Poczobuta? Polacy z Białorusi liczą na Donalda Trumpa
Dyplomacja
Emmanuel Macron przerywa izolację Władimira Putina. O czym rozmawiali przywódcy Francji i Rosji?
Dyplomacja
Prezydent Andrzej Duda w pożegnalnej podróży do Kijowa. „Przez wszystkie te lata stałem przy Ukrainie"
analizy
Rusłan Szoszyn: Sojusznicy Władimira Putina jak w nieudanym małżeństwie. Boją się konsekwencji rozstania
Dyplomacja
Nieoficjalnie: Oto propozycje USA dla Iranu. Na stole są miliardy dolarów