Senator USA mówi o ataku atomowym na Rosję. Jest reakcja ambasady

Senator Partii Republikańskiej Roger Wicker, w rozmowie z Fox News przekonywał, że prezydent USA Joe Biden nie powinien wykluczać użycia broni atomowej przeciw Rosji w sytuacji, gdyby ta zaatakowała Ukrainę. Słowa te wywołały reakcję ambasady Rosji w USA.

Publikacja: 09.12.2021 06:43

Roger Wicker

Roger Wicker

Foto: PAP/EPA

arb

Wicker, który zasiada w senackiej komisji sił zbrojnych, mówił w Fox News, że USA powinny rozważać wszystkie opcje, jeśli chodzi o reakcję na ewentualną agresję Rosji przeciw Ukrainie - w tym użycie broni atomowej.

Senator mówił, że działania militarne mogłyby obejmować pojawienie się okrętów USA na Morzu Czarnym i pojawienie się żołnierzy USA na Ukrainie. Dodał, że "nie można wykluczać użycia broni atomowej".

Czytaj więcej

Po szczycie USA: Rosja: Obawy Kijowa, zagranie Putina

Słowa senatora potwierdził częściowo w rozmowie z "The Independent" przedstawiciel jego biura senackiego, który stwierdził, iż senator jest zdania, że prezydent Joe Biden nie powinien wykluczać działań militarnych w obronie Ukrainy. W kontekście słów o użyciu broni atomowej rozmówca "The Independent" mówił jednak, że odnosiły się one "generalnie do polityki USA", a nie "konkretnie do konfliktu na Ukrainie".

Żartowanie z użycia broni nuklearnej nie jest stosowne w przypadku amerykańskiego polityka będącego członkiem parlamentu

Oświadczenie ambasady Rosji w USA

W odpowiedzi na słowa senatora ambasada Rosji w USA wydała oświadczenie, w którym czytamy, że wypowiedź była "nieodpowiedzialna".

Ambasada Rosji apeluje, aby "uważnie przeczytać wspólne oświadczenie prezydentów Rosji i USA z czerwca 2021 roku", w którym oba kraje "wyrażają swoje przywiązanie do zasady, że w wojnie atomowej nie będzie zwycięzców, w związku z czym nigdy nie powinno do niej dojść".

"Żartowanie z użycia broni nuklearnej nie jest stosowne w przypadku amerykańskiego polityka będącego członkiem parlamentu" - głosi oświadczenie ambasady.

Dyplomacja
Donald Trump z apelem do Izraela: Nie zrzucajcie tych bomb
Dyplomacja
Rośnie napięcie między Tajlandią a Kambodżą. W tle spór terytorialny i „wujek” premier kraju
Dyplomacja
Korea Południowa po 64 latach doczekała się ministra obrony, który jest cywilem
Dyplomacja
Wiceprezydent J.D. Vance był przeciwny przystąpieniu USA do wojny z Iranem
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Dyplomacja
Rezolucja ONZ w 3. rocznicę wybuchu wojny. USA uzgodniły treść z Rosją za plecami sojuszników