Z treści SMS-a wynika, że Macron spodziewał się, iż Australia może zerwać kontrakt, mimo że strona francuska twierdzi, że została przez Canberrę całkowicie zaskoczona w tej kwestii.
Macron w tym tygodniu oskarżył Morrisona o to, że premier Australii okłamał go w czasie czerwcowego obiadu w kwestii losu kontraktu na zakup przez Australię 12 konwencjonalnych okrętów podwodnych od Francji. Ostatecznie Australia zamiast kupować konwencjonalne okręty podwodne we Francji pozyska okręty podwodne o napędzie atomowym dzięki partnerstwu z USA i Wielką Brytanią.
Morrison powiedział australijskim dziennikarzom, którzy towarzyszą mu w Glasgow, w czasie konferencji klimatycznej COP26, że w czasie tamtego obiadu powiedział Macronowi wprost, że zakup konwencjonalnych okrętów podwodnych nie spełnia zmieniających się strategicznych potrzeb Australii.
Czytaj więcej
Unia Europejska, Ameryka, Rosja, Chiny: niespodziewanie wszystkie największe potęgi znalazły się jednocześnie w kryzysie. Ten, kto pierwszy znów stanie na nogi, będzie rządził światem XXI wieku.
Dwa dni przed ogłoszeniem ustanowienia partnerstwa strategicznego między USA, Australią a Wielką Brytanią Morrison próbował skontaktować się telefonicznie z Macronem, aby poinformować go o decyzji władz w Canberze ws. okrętów podwodnych, ale Macron miał odpisać Morrisonowi, że nie może rozmawiać - ujawniają we wtorek australijskie media.