Do ogłoszenia poszerzenia współpracy wojskowej doszło dzień po ustanowieniu partnerstwa między USA, Australią i Wielką Brytanią, którego elementem jest udostępnienie Australii technologii umożliwiającej budowę okrętów podwodnych z napędem atomowym.

Eksperci postrzegają to porozumienie jako odpowiedź na rosnące wpływy Chin w rejonie Indo-Pacyfiku.

Czytaj więcej

Joe Biden ogłasza nawiązanie partnerstwa między USA, Wielką Brytanią a Australią
Australia zbuduje osiem okrętów podwodnych z napędem atomowym

Po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych i ministrów obrony USA i Australii, minister obrony Australii Peter Dutton ogłosił, że obie strony "znacznie wzmacniają współpracę" między siłami zbrojnymi, "zwiększając interoperacyjność" oraz "poszerzając działania sojusznicze w regionie Indo-Pacyfiku".

- To obejmuje większą współpracę sił powietrznych, poprzez rotacyjną obecność wszystkich typów samolotów wojskowych USA w Australii - powiedział Dutton przebywający z wizytą w Waszyngtonie.

Nie zmierzamy do konfliktu z Chinami

Jen Psaki, sekretarz prasowa Białego Domu

Sekretarz obrony USA, Lloyd Austin stwierdził, że podpisuje się pod inicjatywami poszerzającymi obecność sił USA w Australii.

Chiny potępiły już porozumienie Australii z USA i Wielką Brytanią oceniając, że "poważnie szkodzi ono regionalnemu pokojowi i stabilności" oraz "przyspiesza wyścig zbrojeń".

Sekretarz prasowa Białego Domu Jen Psaki zapewniła, że porozumienie nie jest wymierzone w Chiny. - Nie zmierzamy do konfliktu z Chinami - mówiła.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

Posiadanie przez Australię okrętów podwodnych z napędem atomowym pozwoli australijskiej marynarce wojennej działać w całym rejonie Indo-Pacyfiku, przez dłuższy czas, niż byłoby to możliwe w przypadku wyposażenia floty w konwencjonalne okręty podwodne.