Radna ujawniła orientację seksualną radnej. Ma przeprosić i wpłacić na KPH

Radna z PiS w Sosnowcu Grażyna Welon ma przeprosić przewodniczącą rady miejskiej Ewę Szotę z KO za ujawnienie jej orientacji seksualnej na sesji rady. Oprócz tego musi wpłacić 30 tys. zł na Kampanię Przeciw Homofobii.

Publikacja: 29.03.2023 14:31

Radna ujawniła orientację seksualną radnej. Ma przeprosić i wpłacić na KPH

Foto: Adobe Stock

Wtorkowy wyrok w tej sprawie Sąd Okręgowy w Katowicach wydał po ponad dwóch latach procesu - informuje OKO.press.

Ewa Szota, przewodnicząca rady miejskiej z KO w Sosnowcu, pozwała Grażynę Welon, radną PiS, z powodu wypowiedzi na sesji rady w listopadzie 2020 r., na której debatowano nad wnioskiem o poparcie dla ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Szota poparła ten wniosek. Radna Welon stwierdziła, że osoby LGBT to „najbardziej nienawistne osoby”, a przewodniczącą Szotę nazwała hipokrytką i osobą, która chce się tylko lansować. 

Czytaj więcej

Czy polskie prawo chroni osoby LGBT przed znieważeniem

- Mnie nie interesuje, co pani robi w sypialni ze swoją partnerką. A pani czy pani podobni interesują się, czy ja chodzę do kościoła - powiedziała radna PiS.

- Dlaczego wkracza pani w moje życie osobiste? - zapytała wtedy Ewa Szota.

W jej ocenie Grażyna Welon naruszyła jej prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym. Szota nie informowała bowiem publicznie o swojej orientacji seksualnej.

Podczas kolejnej sesji RM Welon zadała Szocie pytanie: "Czy jest pani dumna z zakłócenia mszy świętych? Nawet komuniści i hitlerowcy nie ośmielili się tak postępować”.

Przewodnicząca RM zażądała od radnej  publicznych przeprosin oraz zapłaty 30 tys. zł na rzecz stowarzyszenia Kampania Przeciw Homofobii.

28 marca katowicki sąd niemal w całości uwzględnił jej pozew. Na pierwszej sesji Rady Miasta Sosnowca po uprawomocnieniu się wyroku Grażyna Welon ma przeprosić Ewę Szotę za "wypowiedzi, który naruszyły jej prywatność oraz dobre imię narażając ją na utratę zaufania publicznego niezbędnego do pełnienia funkcji przewodniczącej RM w Sosnowcu."

Pozwana ma też zwrócić powódce koszty procesu w kwocie 6 tys. 537 zł.

Czytaj więcej

Prof. Kmieciak po sprawie syna posłanki Filiks: Trzeba zmienić prawo

"To jest moja wygrana, ale to jest także sygnał dla wszystkich osób, które mają takie zakusy, żeby wkraczać w cudze życie, żeby gardzić drugim człowiekiem, że to się spotyka z negatywnym odbiorem w sądzie. Koniec tej mowy nienawiści, tej pogardy, tego hejtu wobec osób ze względu na to, jaką mają orientację seksualną. To jest prywatna sprawa każdego człowieka i dzisiaj wyrok sądu właśnie to potwierdził." - powiedziała Ewa Szota portalowi OKO.press po ogłoszeniu wyroku.

Grażyna Welon ani jej pełnomocnik nie pojawili się na ogłoszeniu wyroku.

Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Prawo karne
Decyzje od ręki, spory na lata. Oto możliwy kalendarz prac komisji z Lex Tusk
Prawo
„Komisja może wezwać każdego, nie tylko Tuska. I każdemu wyrządzić krzywdę”
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach