Czy opóźnienia w usuwaniu azbestu mogą naruszać dobra osobiste

Opóźnienia w usuwaniu azbestu mogą naruszać dobra osobiste obywateli.

Publikacja: 25.02.2021 07:27

Czy opóźnienia w usuwaniu azbestu mogą naruszać dobra osobiste

Foto: Adobe Stock

Usuwanie azbestu z pokryć dachowych i jego utylizacja przebiega tak wolno, że nie zakończy się przed 2032 r. – przestrzega Związek Gmin Wiejskich. Leszek Świętalski, przewodniczący związku, zwraca uwagę, że walka z azbestem jest kwestią zdrowia narodowego.

W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od kilku lat przyjmuje się wnioski i finansuje prace utylizacyjne.

– Na początku działania programu dopłaty wynosiły 100 proc., obecnie tylko 50 proc. – zauważa prezes zarządu firmy budowlanej Nobile Polska inżynier Marta Kuropieska.

Czytaj także:

Usuwanie azbestu z dachu trzeba zlecić fachowcom

Leszek Świętalski podkreśla, że potrzebny jest pełen restart programu, a mogą w tym pomóc strukturalne fundusze europejskie.

Z kolei adwokat Monika Haczkowska zauważa, że z Konstytucji RP wynika obowiązek władz publicznych podejmowania działań nakierowanych na zwalczanie chorób i zapobieganie im poprzez redukcję czynników chorobotwórczych. Podstawy prawa do czystego powietrza i nieskażonego środowiska można poszukiwać także w art. 24 kodeksu cywilnego, ale tylko gdy pogwałcenie tego prawa stanowi jednocześnie naruszenie lub zagrożenie praw osobistych określonych w art. 23 k.c.

– Pozbawienie możliwości oddychania czystym powietrzem narusza prawo do korzystania ze środowiska i wolnego od zanieczyszczeń powietrza. Jako związane ściśle z istotą ludzką stanowi jego dobro osobiste – podkreśla prawniczka.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie