Najnowsze dane na temat wyników trzeciej fazy testów klinicznych szczepionki wskazują, że jest ona znacznie mniej skuteczna, niż wykazywały wcześniejsze dane. Szczepionka skuteczna w mniej niż 50 procentach nie może być dopuszczona do użycia w Brazylii.

Szczepionka CoronaVac oparta jest o nieaktywne cząstki koronawirusa SARS-CoV-2 - ich wprowadzenie do organizmu ma wywołać pożądaną reakcję układu odpornościowego bez ryzyka rozwinięcia się u zaszczepionego ostrej formy choroby COVID-19.

Szczepionkę zamówiło już kilka państw świata - m.in. Indonezja, Turcja i Singapur.

W ubiegłym tygodniu badacze z Instytutu Butantan, odpowiedzialnego za testy kliniczne szczepionki CoronaVac w Brazylii informowali, że szczepionka jest w 78-procentach skuteczna jeśli chodzi o chronienie przed umiarkowanym i ostrym przebiegiem COVID-19.

Jednak we wtorek ujawniono, że dane te nie obejmowały łagodnych przypadków COVID-19 u osób zaszczepionych z użyciem szczepionki CoronaVac.

Po uwzględnieniu tych przypadków skuteczność szczepionki spadła do 50,4 proc.

W ubiegłym miesiącu Turcja poinformowała, że testy przeprowadzone w tym kraju wykazały 91,25-proc. skuteczność szczepionki CoronaVac. Testy w Indonezji wykazały zaś 65,3 procent skuteczności - ale w obu przypadkach były to wstępne wyniki testów klinicznych.

Oprócz szczepionki CoronaVac Brazylia chce zatwierdzić do użycia również tzw. szczepionkę oksfordzką (opracowaną przez koncern AstraZeneca).