Zmiany w szczepieniach. Certyfikaty i preparaty dla dzieci

Od 1 czerwca ze swojego konta pacjenta można pobrać ułatwiający podróżowanie certyfikat szczepieniowy.

Aktualizacja: 02.06.2021 08:53 Publikacja: 01.06.2021 19:24

Blisko 70 proc. Polaków dobrze ocenia sposób organizacji programu szczepień.

Blisko 70 proc. Polaków dobrze ocenia sposób organizacji programu szczepień.

Foto: Fotorzepa/ Marian Zubrzycki

Szczepienia dzieci między 12. a 15. rokiem życia rozpoczną się 7 czerwca – poinformował podczas konferencji prasowej odpowiedzialny za Narodowy Program Szczepień minister Michał Dworczyk. Czyli prawo do szczepionki będzie miało 2,5 mln osób poniżej 18. roku życia.

W poniedziałek Komisja Europejska zaakceptowała zgodnie z rekomendacjami Europejskiej Agencji Leków użycie szczepionki Pfizer/BioNTech dla dzieci od 12. roku do 15. roku życia. O tym, czy zastrzyk rzeczywiście zostanie podany, oddzielnie zdecyduje każdy z krajów członkowskich.

Rada Medyczna przy premierze błyskawicznie wydała rekomendacje dotyczące szczepienia dzieci. Jej przewodniczący, prof. Andrzej Horban, tłumaczył, że szczepienia dzieci powinny rozpocząć się jak najszybciej. – Istniejący system punktów szczepień pozwala dołączyć każdą grupę, która jest potencjalnym kandydatem do szczepienia, w związku z tym dzieci takoż. Do rozważenia jest, czy nie zorganizować tych szczepień w szkole lub też w okolicy szkoły – mówił w rozmowie z Wp.pl.

Ostatecznie zdecydowano, że w pierwszej kolejności nastolatków będzie można szczepić w masowych punktach. Z rządowych danych wynika, że w maju i czerwcu było ponad 3,4 mln wolnych terminów. – Na razie nie rozpoczniemy przed wakacjami szczepień w szkołach – rozpoczniemy je od września. Toczą się badania nad dopuszczeniem do szczepień dzieci w wieku 7–12 lat. Jest szansa, że we wrześniu będą wyniki tych badań – mówił Dworczyk.

– We wrześniu akcja szczepień w szkołach zostanie przeprowadzona między 13 a 17 września – mówił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dyrektorzy szkół będą mogli zorganizować punkty szczepień w placówkach lub zapewnić dzieciom dostęp na szczepienia w istniejących punktach szczepień masowych. Kilka dni wcześniej, między 6 a 10 września, dyrektorzy będą mieli czas na zebranie kwestionariuszy medycznych.

By zachęcić nastolatków i ich rodziców do szczepień, już w tym miesiącu rozpocznie się w szkołach akcja informacyjna skierowana do rodziców i dzieci. – Nauczyciele otrzymają rzetelne materiały informacyjne dotyczące szczepień – zapewniał Przemysław Czarnek.

Umożliwienie szczepienia dzieci już w czerwcu może oznaczać, że część z nich będzie mogła wyjechać na wakacje za granicę. – Polska jest jednym z siedmiu pierwszych państw w systemie unijnych certyfikatów covidowych – mówił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Oprócz naszego kraju w systemie będą także Niemcy, Dania, Bułgaria, Grecja, Chorwacja i Czechy.

Jak wyjaśnił Niedzielski, certyfikat covidowy to elektroniczny dowód potwierdzający, że ktoś przebył covid, ma negatywny test na Covid-19 lub został zaszczepiony.

System certyfikatów ułatwiających podróżowanie będzie działał od 1 lipca. Ale już od 1 czerwca można pobrać go z Internetowego Konta Pacjenta lub otrzymać jego wydruk w punktach medycznych.

Certyfikat będzie ważny rok. Certyfikat ozdrowieńca 180 dni, a potwierdzający negatywny wynik testu – 48 godzin od wykonania testu.

Równocześnie minister zdrowia poinformował, że we środę można spodziewać się informacji o dalszych luzowaniach obostrzeń.

Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po” także od położnej. Izabela Leszczyna zapowiada zmiany
Diagnostyka i terapie
Zaświeć się na niebiesko – jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Diagnostyka i terapie
Naukowcy: Metformina odchudza, bo organizm myśli, że ćwiczy
Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po”: co po wecie prezydenta może zrobić ministra Leszczyna?
zdrowie
Rośnie liczba niezaszczepionych dzieci. Pokazujemy, gdzie odmawia się szczepień
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO