- W tej chwili, jeśli przeanalizuje się bieżące przepisy, na cmentarzu jest obowiązek noszenia maseczki - mówił minister Niedzielski.

Przepisy, o których mówił regulowane są w rozporządzeniu z 7 sierpnia 2020 roku "w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii".

Rozporządzenie to "nakłada obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego" m.in. na terenie cmentarzy.

Wyjątek stanowi sytuacja, gdy "zostanie zachowana odległość co najmniej 1,5 m od osób przebywających w tym miejscu, w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych na cmentarzu".

- Szczególnie w kontekście nadciągających świąt (Uroczystości Wszystkich Świętych) będziemy zwracali szczególną uwagę na popularyzację tej informacji, będzie to też przedmiotem zainteresowania policji - zapowiedział Niedzielski.

Minister zdrowia mówił o tym w czasie konferencji, na której ogłosił wprowadzenie polityki zero tolerancji wobec osób łamiących obowiązujące obostrzenia.