Ptasia grypa H5N1 u kotów w Polsce. Ministerstwo dementuje doniesienia ws. drobiu

- Nie grozi nam żadne niebezpieczeństwo. Informacje, że wirus ptasiej grypy znajduje się w surowym mięsie drobiowym są absolutnie niesprawdzone - oświadczył wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra. Wirusolog prof. Krzysztof Pyrć powiedział, że badania z jego udziałem nie wykazały, że to mięso z polskiego drobiu jest źródłem zakażenia wirusem ptasiej grypy u kotów.

Publikacja: 05.07.2023 10:36

Wirusolog prof. Krzysztof Pyrć (na ekranie) i podsekretarz stanu w MRiRW Krzysztof Ciecióra podczas

Wirusolog prof. Krzysztof Pyrć (na ekranie) i podsekretarz stanu w MRiRW Krzysztof Ciecióra podczas konferencji prasowej na temat zachorowań kotów

Foto: PAP/Paweł Supernak

zew

Ostatnio pojawiły się doniesienia, że koty w Polsce atakuje choroba, która daje objawy ze strony układu nerwowego i oddechowego.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że w części pobranych od kotów 33 próbek, które wpłynęły do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, uzyskano wyniki dodatnie wskazujące na materiał genetyczny wirusa grypy H5N1.

Czytaj więcej

Ptasia grypa H5N1 u kotów. Prof. Krzysztof Pyrć: Jedną z prawdopodobnych dróg transmisji patogenu jest pokarm

Prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w wydanym w poniedziałek 3 lipca oświadczeniu wskazał, że "przeprowadzona ocena sytuacji wykazała, że jedną z prawdopodobnych dróg transmisji patogenu jest pokarm".

Sprawa wirusa H5N1. Wiceminister rolnictwa: Nie grozi nam niebezpieczeństwo

W środę Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zareagowało na medialne doniesienia, że za chorobę kotów odpowiada wirus z mięsa drobiowego.

- Nie grozi nam żadne niebezpieczeństwo. Informacje mówiące, że wirus ptasiej grypy znajduje się w surowym mięsie drobiowym są absolutnie niesprawdzone, nie podlegają żadnym potwierdzeniom naukowym, żadne badania tego nie potwierdzają - oświadczył na konferencji prasowej podsekretarz stanu w MRiRW Krzysztof Ciecióra, zarzucając dziennikarzom "nadinterpretację i manipulację". Minister ocenił, że są próby wykorzystywania publikacji prasowej o sprawie "do podważenia jakości polskiego drobiu".

Krzysztof Ciecióra przypomniał przy tym, że największy producent drobiu w Europie to Polska, a drób z Polski jest eksportowany na cały świat. - Polskie zakłady przetwarzające drób są najnowocześniejsze w Europie - przekonywał wiceszef MRiRW.

Prof. Krzysztof Pyrć: Badania nie oznaczają, że drób był źródłem zakażenia

Na konferencji wyemitowano nagranie z wystąpieniem prof. Krzysztofa Pyrcia. Minister mówił, że wirusolog nie mógł pojawić się osobiście z uwagi na podróż zagraniczną.

- Ukazał się materiał prasowy, który sugeruje, że wyniki przeprowadzanych przez nasze zespoły naukowe badań wykazały, że koty w ostatnich tygodniach zakażają się wirusem ptasiej grypy H5N1 poprzez skażone mięso pochodzące z drobiu polskiego. Chciałem powiedzieć, że jest to nieprawda, my tego nie wykazaliśmy - oświadczył prof. Pyrć.

Czytaj więcej

Ptasia grypa u kotów. Sanepid objął nadzorem właścicieli

- Wykazaliśmy jedynie, że w próbkach, które otrzymaliśmy pokarmu, które spożywały koty, w jednej z pięciu próbek możemy znaleźć tego wirusa zarówno w postaci kwasów nukleinowych (...) jak i zakaźnego wirusa. Nie oznacza to jednak, że to drób był źródłem tego zakażenia, wskazuje na to, że ta ścieżka powinna być bardzo dobrze zbadana przez odpowiednie służby, tak aby zapewnić nie tylko bezpieczeństwo dla zwierząt i ludzi w Polsce, ale również bezpieczeństwo dla przemysłu drobiarskiego, tak żeby uniknąć strat zarówno wizerunkowych, jak i ekonomicznych w przyszłości - podkreślił wirusolog.

- Nie ma dzisiaj żadnego zagrożenia dla konsumentów, polski drób jest wysokiej jakości - dodał minister Ciecióra.

Ptasia grypa H5N1 u kotów. "Nie ma powodów do paniki"

Na środowej konferencji głos zabrał także dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach prof. Stanisław Winiarczyk. Podkreślił, że zakażenia wirusem grypy ptaków H5N1 u kotów nie są czymś nowym i takie przypadki występują ogniskowo na świecie.

- Einmal ist keinmal, co się wykłada "jeden raz to żaden raz". Prof. Pyrć wykazał tylko w jednej próbce, która niekoniecznie musiała pochodzić od drobiu zakażonego wirusem grypy ptaków. Ten wirus mógł się znaleźć na tej badanej próbce ze środowiska - dodał.

Czytaj więcej

Wirus ptasiej grypy zabija koty w Polsce. Oficjalnie już dziewięć przypadków

- Na świecie notowanych jest mniej więcej 1000 przypadków zakażeń człowieka wywołanych przez wirus H5N1. Żaden z tych przypadków nie miał swojego źródła u kota - podkreślił dyrektor PIW. - Potwierdzają to też nasze ostatnie doświadczenia: żadna osoba, która miała kontakt z tymi chorymi zwierzętami, w których w większości przypadków przebieg był śmiertelny, nie zachorowała - dodał.

- To znaczy, że nie ma podstaw do paniki, są podstawy do działań prewencyjnych - przekazał przypominając, że osoby, które miały kontakt z chorymi zwierzętami zostały objęte nadzorem epidemiologicznym.

Prof. Stanisław Winiarczyk poinformował, że przebadano 43 próbki z całej Polski, w 22 próbkach wykazano obecność wirusa H5N1.

Ptasia grypa. "Ta choroba jest zwalczana z urzędu"

Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk powiedział z kolei, że próbek oraz zachorowań kotów jest coraz mniej.

Podkreślił, że tylko zdrowy drób może trafić do uboju i dlatego w zakładach prowadzone są badania przed ubojem. - Nie mamy zachorowań na chwilę obecną jeżeli chodzi o grypę ptaków. Ta choroba jest zwalczana z urzędu - mówił.

Ostatnio pojawiły się doniesienia, że koty w Polsce atakuje choroba, która daje objawy ze strony układu nerwowego i oddechowego.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że w części pobranych od kotów 33 próbek, które wpłynęły do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, uzyskano wyniki dodatnie wskazujące na materiał genetyczny wirusa grypy H5N1.

Pozostało 94% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Diagnostyka i terapie
Rośnie liczba przypadków krztuśca. Chorują nie tylko dzieci
Diagnostyka i terapie
Obowiązują nowe normy ciśnienia krwi. W grupie ryzyka więcej osób
Diagnostyka i terapie
Sepsa – choroba na śmierć i życie. Dziś światowy dzień sepsy
Diagnostyka i terapie
Szczepionka na raka płuc testowana m.in. w Polsce. Trwają badania kliniczne
Diagnostyka i terapie
Jeden z najdroższych leków na świecie jest dostępny w Polsce