Reklama
Rozwiń

Botoks wpływa na kontrolę emocji. Pomaga na depresję i borderline

Toksyna botulinowa (BTX), potocznie nazywana botoksem, nie jest tylko lekarstwem na zmarszczki. Wstrzyknięcie jej w czoło może złagodzić depresję. Tłumi również negatywne emocje u osób z zaburzeniem osobowości typu borderline, które cierpią na skrajne wahania nastroju.

Publikacja: 30.03.2023 17:39

Botoks wpływa na kontrolę emocji. Pomaga na depresję i borderline

Foto: Adobe stock

mk

Za pomocą obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (MRI) niemieccy naukowcy zwizualizowali efekty neuronalne zastosowania botoksu u pacjentów z borderline. Zauważyli, że toksyna botulinowa oddziałuje na tzw. jądro migdałowate w płacie skroniowym mózgu, gdzie powstają i przetwarzane są lęki.

Negatywne nastroje dają się zauważyć na twarzy w okolicy gładzizny czoła. Kiedy jesteśmy źli lub spięci, dwa różne rodzaje mięśni kurczą się i powodują pojawianie się zmarszczek na czole i powyżej nasady nosa. Kiedy toksyna botulinowa jest wstrzykiwana w okolicę gładzizny czoła, paraliżuje mięśnie znajdujące się między brwiami. Ponieważ mimika twarzy i stan psychiczny są ze sobą ściśle powiązane, zmniejsza to również intensywność emocji.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Leki i terapie
Wiceprezeska Bayer: „Firmy nie mają elastyczności cenowej”
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Leki i terapie
Jak zapewnić dostęp do leków i wyrobów medycznych?
Leki i terapie
Nowe pozycje na liście leków refundowanych. Aż 41 cząsteczko-wskazań
Leki i terapie
Walka z wczesnym rakiem piersi potrzebuje nowych terapii
Leki i terapie
Donald Trump obwinia Europę o wysokie ceny leków w USA