Botoks wpływa na kontrolę emocji. Pomaga na depresję i borderline

Toksyna botulinowa (BTX), potocznie nazywana botoksem, nie jest tylko lekarstwem na zmarszczki. Wstrzyknięcie jej w czoło może złagodzić depresję. Tłumi również negatywne emocje u osób z zaburzeniem osobowości typu borderline, które cierpią na skrajne wahania nastroju.

Publikacja: 30.03.2023 17:39

Botoks wpływa na kontrolę emocji. Pomaga na depresję i borderline

Foto: Adobe stock

Za pomocą obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (MRI) niemieccy naukowcy zwizualizowali efekty neuronalne zastosowania botoksu u pacjentów z borderline. Zauważyli, że toksyna botulinowa oddziałuje na tzw. jądro migdałowate w płacie skroniowym mózgu, gdzie powstają i przetwarzane są lęki.

Negatywne nastroje dają się zauważyć na twarzy w okolicy gładzizny czoła. Kiedy jesteśmy źli lub spięci, dwa różne rodzaje mięśni kurczą się i powodują pojawianie się zmarszczek na czole i powyżej nasady nosa. Kiedy toksyna botulinowa jest wstrzykiwana w okolicę gładzizny czoła, paraliżuje mięśnie znajdujące się między brwiami. Ponieważ mimika twarzy i stan psychiczny są ze sobą ściśle powiązane, zmniejsza to również intensywność emocji.

Czytaj więcej

Botoks w leczeniu migreny refundowany od lipca

„Można powiedzieć, że relaksowane czoło powoduje bardziej pozytywne uczucia” – wyjaśnia profesor dr Tillmann Krüger, kierownik grupy badawczej w Klinice Psychiatrii, Psychiatrii Społecznej i Psychoterapii Akademii Medycznej w Hanowerze. W nauce ta informacja zwrotna jest określana jako teoria sprzężenia zwrotnego twarzy. Już podczas wcześniejszych badań profesor Krüger i jego zespół wykazali, że wstrzyknięcie BTX w okolice gładzizny ma pozytywny wpływ na nastrój i poprawę nastroju. W rezultacie objawy depresji ulegają znacznej poprawie. „Leczenie ma jednocześnie kilka zalet: ponieważ efekt paraliżu utrzymuje się przez trzy lub więcej miesięcy, zastrzyki należy podawać tylko w tych odstępach czasu. Rzadkie zastrzyki są również mniej kosztowne niż niektóre inne terapie i mają bardzo dobrą tolerancję i akceptacji wśród pacjentów” – wyjaśnia profesor Krüger.

Działa to zarówno w przypadku depresji, jak i zaburzeń osobowości typu borderline. Około trzech procent Niemców cierpi na to zaburzenie, a ponad 62 proc. osób dotkniętych chorobą to kobiety. Przerywając pętlę sprzężenia zwrotnego między mięśniami czoła a mózgiem, toksyna botulinowa zmienia również emocjonalne sprzężenie zwrotne. Naukowcom udało się to udowodnić na przykładzie mózgów pacjentów z borderline, którzy byli leczeni zastrzykiem z toksyny botulinowej w okolicy gładzizny czoła. Zaledwie cztery tygodnie później pacjenci zaobserwowali znaczne złagodzenie objawów, co ujawniło się także na obrazach MRI.

„Zaobserwowaliśmy, że toksyna botulinowa hamuje nieustanne emocjonalne napięcie w jądrze migdałowatym” – mówi psychiatra. Grupa porównawcza leczona akupunkturą również wykazała poprawę objawów klinicznych, ale niestety nie efektów neuronalnych w badaniu MRI.

Niemieccy badacze, we współpracy z Uniwersytetem Kalifornijskim w San Diego odkryli też, że toksyna botulinowa może również łagodzić zaburzenia lękowe po wstrzyknięciu do mięśni głowy, mięśni kończyn górnych i dolnych oraz mięśni szyi.

Toksyna botulinowa, zwana potocznie botoksem, jest najsilniejszą znaną neurotoksyną. Wytwarzana jest przez bakterie Clostridium botulinum w warunkach beztlenowych i powoduje tzw. zatrucie jadem kiełbasianym. Objawy zatrucia są zwykle spowodowane spożyciem źle zakonserwowanej żywności, w której nagromadziła się toksyna bakteryjna.

Diagnostyka i terapie
Po 1 lipca do psychologa nadal bez skierowania
Diagnostyka i terapie
Anna Saładonis, pacjentka: Pomyślałam, że jestem następna
Materiał partnera
W jaki sposób badać oczy i powstrzymywać rozwój schorzeń
Diagnostyka i terapie
By wzrok był cały czas ostry
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Diagnostyka i terapie
Jest antidotum na toksynę muchomora sromotnikowego?
Diagnostyka i terapie
W Wielkiej Brytanii na świat przyszło dziecko, które ma troje rodziców