Można się zaszczepić przeciwko półpaścowi. Szczepionka jest już w Polsce

W Polsce jest już dostępna szczepionka przeciwko półpaścowi oraz neuralgii popółpaścowej. Ryzyko infekcji półpaścem może dotyczyć nawet kilkunastu milionów Polaków.

Publikacja: 31.03.2023 20:25

Można się zaszczepić przeciwko półpaścowi. Szczepionka jest już w Polsce

Foto: Adobe stock

mk

Półpasiec to choroba wywoływana wirusem VZV, tym samym, który przy pierwszym kontakcie powoduje ospę wietrzną. Po wyleczeniu ospy wietrznej wirus nadal pozostaje w organizmie, w stanie utajenia w zwojach nerwowych. Z wiekiem komórki układu odpornościowego tracą zdolność uruchamiania silnej i skutecznej odpowiedzi swoistej wobec VZV. Ryzyko gwałtownie wzrasta po przekroczeniu 50. roku życia.

Półpasiec objawia się wysypką i pęcherzami. Pęcherzyki pękając, pozostawiają po sobie bolesne nadżerki i owrzodzenia, które pokrywają się strupami, a te odpadając, uwidaczniają płytkie blizny, przebarwienia lub odbarwienia skóry. Objawom skórnym półpaśca towarzyszy stan podgorączkowy lub gorączka i ogólne rozbicie. Ból towarzyszący półpaścowi może być piekący, palący, kłujący lub ostry. Może się utrzymywać nawet kilka miesięcy.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Leki i terapie
Kto powinien skutecznie zadbać o bezpieczeństwo lekowe Polski
Leki i terapie
Farmakoterapia dla chorych na otyłość. Problemem nierefundowane leki
Leki i terapie
Pfizer rezygnuje z leku na odchudzanie. Miał poważne skutki uboczne
Leki i terapie
Konsekwencje braku leków mogą być gorsze niż inwazja rosyjska
Leki i terapie
Produkcja leków krytycznych w Europie jest nierentowna. „W Chinach była dotowana”
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku