Medycy, pensjonariusze domów pomocy społecznej (DPS), nauczyciele, służby mundurowe, pracownicy transportu i osoby po 60. roku życia to pierwsze grupy, które zostaną objęte dobrowolnymi szczepieniami na koronawirusa. Jak wynika z projektu Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19, dobrowolnym szczepieniom podlegać będą dorośli i dzieci od 12. roku życia.
Dwie dawki
Autorzy dokumentu przekonują, że szczepionka jest „nadzieją na powrót do normalności".
Szczepionki będą podawane w dwóch dawkach w odstępie trzech–czterech tygodni, a szczepienia będą rejestrowane w centralnym rejestrze, a następnie monitorowane. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział również rejestrowanie niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP).
Rejestr umożliwi zaszczepionym funkcjonowanie na zasadzie ozdrowieńca i korzystanie z zachęt gwarantujących zwolnienie z części restrykcji: – Osoby, które przyjmą dwie dawki szczepienia, nie będą podlegały kwarantannie po kontakcie z zakażonymi oraz po podróży do krajów wysokiego ryzyka Covid-19. Nie będą też uwzględniane w limitach domowych przyjęć czy spotkań – zapowiedział. Dodał, że to pakiet minimum, a rząd pracuje nad kolejnymi zwolnieniami z restrykcji.
Jak zaszczepieni udowodnią swój status? Po przyjęciu drugiej dawki szczepionki na ich komórkę lub e-maila wysyłany będzie kod QR. Niezinformatyzowani dostaną wydruk z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.