Koronawirus. Czy szczepić się szczepionką AstraZeneca? Ekspert odpowiada

Szczepionka AstraZeneca jest szczepionką bezpieczną - tak stwierdzili eksperci i tak stwierdziła komisja - mówiła w rozmowie z TVN24 prof. Aleksandra Zasada, kierownik Zakładu Badania Surowic i Szczepionek NIZP?-PZH.

Aktualizacja: 08.04.2021 13:22 Publikacja: 08.04.2021 13:05

Koronawirus. Czy szczepić się szczepionką AstraZeneca? Ekspert odpowiada

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Prof. Zasada skomentowała w ten sposób wczorajszy komunikat EMA ws. incydentów zakrzepowych po podaniu szczepionki AstraZeneca.

EMA zdecydowała o wymienieniu incydentów zakrzepowo-zatorowych jako możliwego odczynu niepożądanego po zastosowaniu szczepionki AstraZeneca, który występuje "bardzo rzadko".

- Jako bardzo rzadkie określa się zjawisko, które występuje w przypadku szczepionek 1 raz na 100 tysięcy pacjentów - podkreśliła prof. Zasada.

Komentując nowe ustalenia EMA prof. Zasada stwierdziła, że "nie udało się w pełni potwierdzić, iż ta szczepionka może powodować zdarzenia zakrzepowe".

- Tym niemniej skoro je zaobserwowano i były czasowo związane z podaniem szczepionki, bo wystąpiły od 7 do 14 dni od jej podania zdecydowano, by wskazanie to znalazło się w ulotce dla pacjentów jako możliwy odczyn niepożądany - wyjaśniła ekspertka.

- Chodzi o bezpieczeństwo pacjentów i o to, aby lekarz wiedział, że może to wystąpić - wyjaśniła.

Prof. Zasada zwróciła uwagę, że w czasie testów klinicznych szczepionki na grupie kilkudziesięciu tysięcy osób nie stwierdzono wystąpienia zdarzeń zakrzepowych.

- Dopiero przy szczepieniu całych populacji, gdy szczepienia mamy liczone w milionach zaobserwowano zjawisko, że zdarzenia zakrzepowe mogą wystąpić - dodała.

Jednocześnie prof. Zasada apelowała, aby szczepić się tą szczepionką, która jest dostępna i nie czekać na szczepionkę inną niż AstraZeneca.

- Każde odsuwanie szczepienia działa na niekorzyść tej osoby, która ma być zaszczepiona. Większym ryzykiem jest śmierć z powodu COVID-19 - podkreśliła.

Diagnostyka i terapie
Szczepienia przeciwko polio i krztuścowi na granicy odporności zbiorowej
Diagnostyka i terapie
HMPV: najgroźniejszy z nieznanych powszechnie wirusów
Diagnostyka i terapie
Pierwszy pacjent w Polsce oficjalnie chory przez smog
Diagnostyka i terapie
Biotechnologia kluczem do rozwoju
Diagnostyka i terapie
Herbata, jabłka i jagody mogą zapobiegać utracie pamięci
Diagnostyka i terapie
Po 1 lipca do psychologa nadal bez skierowania