Koronawirus. Jaki wpływ na przebieg COVID ma aktywność fizyczna? Wyniki badania

Brak ćwiczeń i aktywności fizycznej jest czynnikiem zwiększającym ryzyko ostrego przebiegu COVID-19 i zgonu w wyniku zakażenia koronawirusem - wskazują wyniki badań obejmujących blisko 50 tysięcy osób, które zakaziły się wirusem SARS-CoV-2.

Aktualizacja: 14.04.2021 06:28 Publikacja: 14.04.2021 05:17

Koronawirus. Jaki wpływ na przebieg COVID ma aktywność fizyczna? Wyniki badania

Foto: Adobe Stock

Osoby, które nie były aktywne fizycznie przez co najmniej dwa lata przed pandemią, są bardziej narażone na hospitalizację, trafienie na oddział intensywnej opieki medycznej i zgon w wyniku zakażenia się koronawirusem - wynika z badań opisanych na łamach "British Journal of Sports Medicine".

Spośród czynników narażających na ostry przebieg COVID-19 tylko zaawansowany wiek i przejście w przeszłości przeszczepu zwiększają ryzyko ostrego przebiegu zakażenia bardziej niż brak aktywności fizycznej - wynika z ustaleń badaczy.

Brak ćwiczeń jest większym czynnikiem ryzyka niż palenie tytoniu, otyłość lub nadciśnienie - przekonują autorzy badania.

Badacze przeanalizowali dane dotyczące 48 440 pełnoletnich osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 w USA między styczniem a październikiem 2020 roku.

Średni wiek uczestnika badania wynosił 47 lat. Ok. 60 proc. uczestników stanowiły kobiety. Średni indeks masy ciała (BMI) wynosił 31 - nieco powyżej poziomu oznaczającego otyłość.

Ok. 50 proc. uczestników badania nie cierpiało na choroby współistniejące takie jak cukrzyca, przewlekła choroba płuc, choroba serca, nerek czy nowotwór. Blisko 20 proc. cierpiało na jedną chorobę współistniejącą, a ponad 30 proc. - na dwie lub więcej.

15 proc. uczestników badania przyznawało się do braku aktywności fizycznej przed pandemią (0-10 minut ćwiczeń w tygodniu). Blisko 80 proc. twierdziło, że wykazują pewną aktywność fizyczną (11-149 minut w tygodniu), a 7 proc. było stale aktywnych (ponad 150 minut w tygodniu).

Badacze odkryli, że osoby nieaktywne fizycznie były ponad dwukrotnie bardziej narażone na hospitalizację w wyniku zakażenia koronawirusem niż osoby stale aktywne.

Osoby takie były też o 73 proc. bardziej narażone na trafienie na OIOM i 2,5 raza bardziej narażone na zgon z powodu COVID-19 niż regularnie ćwiczące osoby.

W porównaniu do osób ćwiczących nieregularnie osoby unikające jakiegokolwiek ruchu były o 20 proc. bardziej narażone na hospitalizację, o 10 proc. bardziej narażone na trafienie na OIOM i o 32 proc. bardziej narażone na zgon.

Badanie nie miało formy badania klinicznego, więc nie może być traktowane jako bezpośredni dowód, że brak ćwiczeń prowadzi do różnego przebiegu choroby - zastrzega AFP.

Diagnostyka i terapie
Szczepienia przeciwko polio i krztuścowi na granicy odporności zbiorowej
Diagnostyka i terapie
HMPV: najgroźniejszy z nieznanych powszechnie wirusów
Diagnostyka i terapie
Pierwszy pacjent w Polsce oficjalnie chory przez smog
Diagnostyka i terapie
Biotechnologia kluczem do rozwoju
Diagnostyka i terapie
Herbata, jabłka i jagody mogą zapobiegać utracie pamięci
Diagnostyka i terapie
Po 1 lipca do psychologa nadal bez skierowania