Reklama
Rozwiń

Reklama behawioralna a RODO. Co ze zbieraniem zgód po orzeczeniu TSUE?

Rozstrzygnięcie TSUE nie zawiera żadnych szerszych rozważań o funkcjonowaniu reklamy behawioralnej – mówi Ninon Vagner, dyrektor ds. prywatności IAB Europe.

Publikacja: 12.03.2024 02:00

Reklama behawioralna a RODO. Co ze zbieraniem zgód po orzeczeniu TSUE?

Foto: Adobe Stock

W czwartek TSUE odpowiedział na pytanie prejudycjalne sądu belgijskiego w sprawie przetwarzania danych o preferencjach reklamowych użytkowników w systemie tzw. TC String. Jakie będą skutki wyroku dla IAB i branży reklamowej? Czy oznacza konieczność gruntownej zmiany obecnego modelu reklamy behawioralnej?

Orzeczenie TSUE odnosi się wyłącznie do tych dwóch kluczowych pytań: czy TC String to dane osobowe oraz czy IAB Europe jest (współ)administratorem danych przetwarzanych w związku z wdrożeniem TCF (Transparency and Consent Frameworks – Ramy Przejrzystości i Zgody). Nie zawiera zatem żadnych szerszych rozważań o sposobie zbierania zgód na przetwarzanie danych lub funkcjonowaniu reklamy behawioralnej. Nic w orzeczeniu TSUE nie może być postrzegane jako nawet odległe kwestionowanie legalności zbierania zgód lub zakaz wykorzystywania ich przez branżę cyfrową do spełnienia unijnych wymogów ochrony danych.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono