Wydarzenie jest współorganizowane przez Rzecznika Praw Obywatelskich, Fundację Trans-Fuzja i Rade Europy. W sympozjum wezmą udział m. in. przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Zdrowia, reprezentanci organizacji pozarządowych ze Szwecji i z Irlandii.
Zagraniczni goście przedstawią rozwiązania prawne, które kraje europejskie zastosowały wobec osób transpłciowych.
Polskie przepisy prawne znacznie utrudniają osobom transseksualnym korektę płci metrykalnej, która polega na ustaleniu innej płci w dokumentach, m. in w akcie urodzenia. W takich wypadkach osoby te są zmuszone do wytoczenia powództwa cywilnego przeciwko swoim rodzicom, co wiąże się z długotrwałą procedurą.
Zmiana płci metrykalnej w Polsce nie przystaje do międzynarodowych standardów o ochronie podstawowych praw człowieka. Rzecznik Praw Obywatelskich, Irena Lipowicz stoi na stanowisku, że uchwalenie aktu prawnego, który całościowo regulowałby sytuację osób transseksualnych w Polsce.
Ponadto RPO podkreśla, że nowe uregulowania ukróciłyby obecnie obowiązujący, wypracowany przez orzecznictwo stan prawny dotyczący zmiany płci, który jest krzywdzący dla osób transpłciowych i ich rodzin.