Inwestycje ledwie ruszyły, a już hamują?

Produkcja budowlana zanotowała w kwietniu najmniejszy wzrost od niemal roku. To sugeruje, że impet tracą inwestycje, zwłaszcza infrastrukturalne.

Publikacja: 21.05.2018 21:00

Inwestycje ledwie ruszyły, a już hamują?

Foto: Fotorzepa, Adam Burakowski

Produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się w kwietniu o 19,7 proc. rok do roku – podał w poniedziałek GUS. W porównaniu z marcem, gdy wzrosła o 16,2 proc. rok do roku, to bardzo dobry wynik. Jednak marcowy odczyt zaburzyły niesprzyjające warunki pogodowe i czynniki czysto statystyczne.

Stąd ekonomiści szacowali, że w kwietniu, gdy te czynniki ustąpiły, a pogoda sprzyjała pracom budowlanym, wzrost produkcji zbliży się do tego z pierwszych dwóch miesięcy roku, gdy przewyższał 30 proc. rok do roku. Przeciętnie oczekiwali odczytu na poziomie 24,5 proc.

Tymczasem po oczyszczeniu z wpływu czynników o charakterze sezonowym wzrost produkcji budowlanej nawet wyhamował: do 17,1 proc. rok do roku z 18,7 proc. w marcu. To najsłabszy wynik od czerwca ub.r., gdy boom w budownictwie dopiero się rozpoczynał.

– Odbicie produkcji budowlanej na przełomie roku sprawiło, że firmy budowlane szybko osiągnęły maksymalny poziom wykorzystania swoich mocy produkcyjnych – tłumaczy Marcin Luziński, ekonomista z Banku Zachodniego WBK.

Reklama
Reklama

Ograniczenia możliwości produkcyjnych firm budowlanych przejawiają się nie tylko słabnącą dynamiką produkcji, ale też coraz szybszym wzrostem cen w tym sektorze. W kwietniu zwiększyły się one o 2,1 proc. rok do roku, najbardziej od stycznia 2009 r., po 1,9 proc. rok do roku w marcu.

Słabnącą koniunkturę widać zwłaszcza w budownictwie obiektów inżynierii wodnej i lądowej, czyli m.in. dróg. Zwiększyła się ona w kwietniu o 22,5 proc. rok do roku, po blisko 35 proc. w marcu. Jednocześnie z 17,7 do rekordowych 36 proc. rok do roku przyspieszył wzrost produkcji firm zajmujących się wznoszeniem budynków.

– Te zmiany w strukturze produkcji są zgodne z naszym scenariuszem, według którego w 2018 r. nastąpi wyraźny wzrost inwestycji przedsiębiorstw, a jego efektem będą wyższe nakłady na budynki i budowle konieczne dla zwiększenia mocy wytwórczych. Jednocześnie taka struktura produkcji sygnalizuje, że szczyt dynamiki inwestycji publicznych w infrastrukturę nastąpił w I kwartale, a w kolejnych, na skutek efektów wysokiej bazy odniesienia i ograniczeń podażowych, będzie się ona stopniowo obniżała – ocenił Jakub Borowski, główny ekonomista banku Credit Agricole.

Uwagę zwraca też drugi z rzędu spadek produkcji firm zajmujących się robotami specjalistycznymi: wyniósł on 0,5 proc. rok do roku, po 3 proc. w marcu. „To może sygnalizować m.in. spadek produkcji firm zajmujących się przygotowaniem terenów pod budowę i osłabienie impetu wzrostowego w budownictwie w kolejnych miesiącach" – zauważyli ekonomiści PKO BP.

Nieco bardziej od oczekiwań ekonomistów wzrosła w kwietniu produkcja sprzedana przemysłu. Zwiększyła się o 9,3 proc. rok do roku, po 18,8 proc. w marcu. Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych wzrost produkcji przemysłowej przyspieszył z 5,1 do 5,9 proc. rok do roku. To jednak i tak wynik gorszy niż średnio w I kwartale (6,2 proc.) i całym ub. roku (6,8 proc.). Ekonomiści wiążą to głównie z pogorszeniem koniunktury w gospodarce strefy euro.

– W II kw. wzrost PKB Polski zwolni do 4,4 proc. rok do roku. Od strony podażowej główną przyczyną słabnięcia wzrostu gospodarki będzie mniejsza aktywność w budownictwie – powiedział Marcin Luziński. Przeciętnie ekonomiści spodziewają się wzrostu PKB w bieżącym kwartale na poziomie 4,6–4,8 proc. rok do roku, po 5,1 proc. w I kw.

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama