Koniec ery nieprzerwanego wzrostu nad Wisłą

Polska gospodarka skurczy się w tym roku o 3,5 proc., zamiast urosnąć o 3 proc. – przewidują ekonomiści z firmy analitycznej Capital Economics. To będzie pierwsza recesja nad Wisłą od 1991 r.

Aktualizacja: 24.03.2020 13:45 Publikacja: 24.03.2020 11:24

Koniec ery nieprzerwanego wzrostu nad Wisłą

Foto: Adobe Stock

„Kraje Europy Środkowo-Wschodniej w ciągu ostatniego tygodnia wzmogły wysiłki na rzecz powstrzymania epidemii koronawirusa, a wywołane tymi działaniami szkody gospodarcze będą znacznie poważniejsze niż wcześniej ocenialiśmy” – napisał we wtorkowym raporcie Jason Tuvey, ekonomista z Capital Economics.

Tuvey podkreśla, że wciąż można liczyć na to, że załamanie aktywności w gospodarkach Europy Środkowo-Wschodniej będzie krótkotrwałe, ograniczy się do II kwartału. Będzie jednak tak głębokie, że w skali całego 2020 r. PKB spadnie.

W ocenie analityków z Capital Economics w Polsce zanosi się obecnie na spadek PKB o 3,5 proc., podczas gdy przed pandemią Covid-19 można było liczyć na wzrost o 3 proc.

Podobne są perspektywy innych gospodarek regionu. Najbardziej, o 4 proc., tąpnąć może PKB Czech, które mają silne powiązania z Niemcami. Z powodu słabości niemieckiej gospodarki już przed pandemią koronawirusa wzrost czeskiego PKB wyraźnie hamował. Na Słowacji ekonomiści z Capital Economics spodziewają się spadku PKB o 3,5 proc.,, na Węgrzech o 2 proc., a w krajach bałtyckich o około 1 proc.

Po załamaniu koniunktury w 2020 r., w kolejnym roku można liczyć na jej wyraźną poprawę. Ekonomiści z brytyjskiej firmy analitycznej spodziewają się, że PKB Polski w 2021 r. wzrośnie o 4,3 proc., zamiast o 2,8 proc., jak wcześniej oczekiwali.

W 2019 r. polska gospodarka urosła o 4,1 proc. Na ścieżce wzrostu utrzymuje się nieprzerwanie od 1991 r., dłużej niż jakakolwiek inna gospodarka Unii Europejskiej.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Dane gospodarcze
Rynek pracy w USA wciąż mocno rozgrzany
Dane gospodarcze
Eurostat: bezrobocie w Polsce bez zmian, w strefie euro nieco spadło
Dane gospodarcze
Inflacja w strefie euro nieco niższa od prognoz
Dane gospodarcze
Koniunktura w przemyśle się poprawiła, ale firmy mają coraz mniej zamówień
Dane gospodarcze
Mniejsza przepaść w zarobkach. Rodziny stać na coraz mniej