Wzrost płac będzie hamować

Światowy kryzys finansowy znacznie spowolni wzrost płac. Dotyczy to przede wszystkim krajów uprzemysłowionych, gdzie średnia płaca skurczy się o 0,5 proc. – podała Międzynarodowa Organizacja Pracy w swoim corocznym raporcie.

Publikacja: 27.11.2008 03:02

Pensje rosną wolniej

Pensje rosną wolniej

Foto: Rzeczpospolita

Będzie to pierwszy spadek płac od roku 2001. Zdaniem MOP w tej sytuacji rozsądnie byłoby w niektórych krajach podnieść płacę minimalną, aby w ten sposób zachęcić do podejmowania pracy. „W przeciwnym razie szkody wyrządzone gospodarce będą trudne do naprawienia“ – ostrzegają autorzy raportu.

Płace będą nadal rosły w Chinach (w 2007 o 10 proc.) i w Indiach. Zdaniem dyrektora generalnego MOP Juana Somavii obecny kryzys finansowy spowoduje na świecie spadek zatrudnienia o 20 mln osób do końca 2009 roku.

Podczas poprzednich kryzysów finansowych każdy 1 pkt procentowy spadku światowego PKB powodował 1,55 pkt procentowego spadku w średniej światowej płacy, co dodatkowo utrudniało odbudowę gospodarki.

Polska została zaliczona w tym raporcie, razem z Niemcami, Chinami, USA, Argentyną i Tajlandią, do grupy krajów, gdzie od roku 1997 powstał największy rozziew pomiędzy płacami najwyższymi i najniższymi.

Francji, Hiszpanii i Brazylii udało się w tym samym czasie tę różnicę znacząco zmniejszyć. Nadal natomiast na całym świecie płace kobiet stanowią 70 – 90 proc. stawek, jakie otrzymują mężczyźni zatrudniani na takich samych stanowiskach. W Azji te różnice są jeszcze większe.

[i]MOP[/i]

[ramka]Gorsza sytuacja gospodarcza osłabia argumenty związkowców. W niektórych firmach dochodzi już do spadku płac. [/ramka]

Dane gospodarcze
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp procentowych?
Dane gospodarcze
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Dane gospodarcze
Pośpieszne zakupy w USA w marcu. Powstał rekordowy deficyt bilansu handlowego
Dane gospodarcze
Zamówienia w niemieckich fabrykach wzrosły w marcu bardziej niż przewidywano
Dane gospodarcze
Rusza posiedzenie RPP. Brak obniżki stóp procentowych będzie sensacją
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem