A przecież to właśnie konieczność trwałego wypełniania inflacyjnego kryterium nominalnej konwergencji będzie dla nowej Rady Polityki Pieniężnej poważnym wyzwaniem. [wyimek]Wskaźniki wyprzedzające i twarde dane makroekonomiczne uwiarygadniają scenariusz powolnego wychodzenia gospodarki światowej z recesji[/wyimek]
Osiągnięcie tego celu utrudniać tymczasem mogą użyte do tej pory narzędzia „ilościowego poluzowania monetarnego” i brak jasnej „strategii wyjścia” z fazy ekspansywnej polityki pieniężnej prowadzonej przy użyciu niekonwencjonalnych metod.
[srodtytul]Jaka strategia wyjścia[/srodtytul]
Zarówno wskaźniki wyprzedzające, jak i twarde dane makroekonomiczne uwiarygadniają scenariusz powolnego wychodzenia gospodarki światowej z recesji. Proces ten stał się przyczynkiem do dyskusji nad tzw. strategią wyjścia, czyli sposobem, w jaki wiodące banki centralne zamierzają zneutralizować skutki ekspansywnej polityki monetarnej, minimalizując ryzyko ponownej kontrakcji, ale i wyższej inflacji w przyszłości.
Wątpliwości i obawy ekonomistów szybko rozwiane zostały przez samego prezesa Rezerwy Federalnej, który w artykule opublikowanym w „The Wall Street Journal” szczegółowo nakreślił strategię „bezbolesnej” normalizacji polityki pieniężnej.