Stopa inflacji w Polsce w maju 2012 r. wyniosła w ujęciu rok do roku 3,6 proc. Analitycy ankietowani przez „Rz" prognozowali, że wartość wskaźnika wyniesie 3,9 proc. Opublikowana dzisiaj wartość znajduje się w górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej, który ustalony jest na poziomie 2,5 proc.
Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały podwyżki opłat związanych z mieszkaniem (zmiana o 5,8 proc.), transportem (skok o 8,1 proc.), a także wzrost cen żywności (o 2,5 proc.), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,50 pkt proc., 0,73 pkt proc. i 0,57 pkt proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (spadek 4,6 proc.) obniżyły wskaźnik dla badanego okresu o 0,23 pkt proc.
W ujęciu miesiąc do miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w maju 2012 r. o 0,2 proc. Analitycy prognozowali, że skok stopa inflacji wyniesie w badanym okresie 0,4 proc.
W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w zestawieniu miesiąc do miesiąca miały w badanym okresie podwyżki cen żywności (skok o 0,8 proc.) oraz wzrost opłat związanych z mieszkaniem (zmiana o 0,1 proc.), które podniosły wskaźnik odpowiednio o 0,18 pkt proc. i 0,03 pkt proc.
Na minus największy wpływ na wartość wskaźnika miała zmiana cen towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą (o 1,0 proc.), a także z transportem (o 0,3 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,08 pkt proc. i 0,03 pkt proc.