Reklama
Rozwiń

Spóźniona i droga – tak wygląda polska produkcja

Otwieranie gospodarek i większa dostępność usług na świecie nie stłumiła popytu na polskie produkty przemysłowe. Firmy zwiększają produkcję, ale i tak nie nadążają z realizacją nowych zamówień. Narasta presja na wzrost cen.

Aktualizacja: 01.07.2021 09:48 Publikacja: 01.07.2021 09:36

Spóźniona i droga – tak wygląda polska produkcja

Foto: Adobe Stock

Taki obraz sytuacji w polskim przemyśle maluje PMI, wskaźnik koniunktury bazujący na ankiecie wśród menedżerów logistyki przedsiębiorstw. W czerwcu, jak podała we czwartek firma IHS Markit, indeks wzrósł do poziomu 59,4 pkt, zdecydowanie poprawiając majowy rekord, który wynosił 57,2 pkt.

Ankietowani przez „Rzeczpospolitą” ekonomiści przeciętnie spodziewali się stabilizacji tego wskaźnika w pobliżu majowego poziomu. Najwięksi optymiści liczyli się z jego zwyżką do 57,8 pkt. Za tymi ostrożnymi prognozami stało przeświadczenie, że koniunkturę w sektorze przemysłowym psują ograniczenia podażowe: niedobór wielu komponentów oraz rosnące szybko ceny surowców i frachtu. W ankiecie, na której opiera się PMI, te problemy są wyraźnie widoczne, ale nie są na tyle silne, aby zahamować rozwój przemysłu.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe