Byli sekretarze skarbu o możliwościach gospodarki USA

Amerykańska gospodarka nie rozwija się w wystarczająco szybkim tempie i wciąż nie może się uporać z problemem nierówności dochodów.

Publikacja: 20.04.2015 18:01

Byli sekretarze skarbu o możliwościach gospodarki USA

Foto: Bloomberg

Taką diagnozę wydał Hank Paulson, były sekretarz skarbu USA w administracji prezydenta George'a W. Busha.

- Pozytywną wiadomością jest to, że gospodarka rośnie, tworzy miejsca pracy, wzrasta też wartość nieruchomości. Z drugiej jednak strony tempo wzrostu nie jest wystarczająco szybkie, a do tego mamy do czynienia ogromnym rozwarstwieniem dochodów – powiedział Paulson podczas programu telewizji CNN.

W 2014 roku PKB USA wzrósł o 2,4 proc., co na tle wielu rozwiniętych krajów jest dobrym wynikiem, ale od 1945 roku średnie tempo wzrostu wynosiło w Stanach 3 proc.

W podobnym tonie wypowiadał się także w CNN Larry Summers, były sekretarz skarbu w administracji Billa Clintona, który ostrzegał, że gospodarce USA zagraża okres stagnacji, wynikającej między innymi z faktu, że Amerykanie obawiając się o swoją przyszłość będą oszczędzać pieniądze i powstrzymywać się przed wydatkami. Przypomniał także, że Stany Zjednoczone mają obecnie najniższy poziom inwestycji infrastrukturalnych od II wojny światowej.

– To szaleństwo, bo stopy procentowe są teraz rekordowo niskie, a kredyt bardzo tani. To czas aby inwestować w naszą przyszłość – przypomniał.

Dla Paulsona największym ekonomicznym zagrożeniem dla Stanów Zjednoczonych nie są dziś Chiny, ale przedłużająca się sytuacja politycznego pata w Waszyngtonie. – Chodzi o polityczną niezdolność do rozwiązywania problemów i do wzmocnienia oraz ożywienia naszej gospodarki – mówił republikanin. Do takich kwestii zaliczył przede wszystkim konieczność uproszczenia prawa podatkowego oraz zawierania korzystnych traktatów handlowych. Jego opinię w tej kwestii podziela także Summers, który jednocześnie wskazuje na konieczność podniesienia w USA płacy minimalnej. Zwiększyłoby to dochody milionów Amerykanów, którzy nie odczuwają do tej pory skutków ożywienia gospodarczego.

Dane gospodarcze
Nowe dane GUS. Nominalny PKB Polski podwoił się w niecałą dekadę
Dane gospodarcze
Ekonomiści Credit Agricole BP z najcelniejszym scenariuszem
Dane gospodarcze
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp procentowych?
Dane gospodarcze
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Dane gospodarcze
Pośpieszne zakupy w USA w marcu. Powstał rekordowy deficyt bilansu handlowego